Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aplicare ordonanta 114/2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aplicare ordonanta 114/2018

In legatura cu ordonanta am o nelamurire in sensul ca prin art.66 se completeaza codul fiscal astfel : :
La articolul 60, după punctul 4 se introduce un nou punct, punctul 5, cu următorul cuprins:
"5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii şi asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt îndeplinite următoarele condiţii: ................
In cuprinsul aliniatelor respective ( 1-3) sunt cuprinsi si administratorii cu contract de mandat si indemnizatiile acestora .
La pct C al.1 din acelasi articol 66 se prevede ca scutirea de impozit se aplica pentru :
c) veniturile brute lunare din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), realizate de persoanele fizice pentru care se aplică scutirea, sunt cuprinse între 3.000 și 30.000 lei lunar inclusiv și sunt realizate în baza contractului individual de muncă;
Adminstaratorilor cu contract de mandat li se aplica scutirea de impozit ?

george-neagu, moderator
Se aplica tuturor celor care realizeaza venituri salariale si asimilate salariiilor, inclusiv pt avantajele in bani sau natura incadrate la art 76 (3) Cod fiscal: tichete de masa, cadou, de vacanta, etc.
concret administratorilor cu contract de mandat li se aplica scutirile prevazute la cei cu contract individual de munca ?