Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa dela parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa dela parinti

Buna ziua
Vreau sa cumpar casa dela parinti,am o sora si primadata neam inteles ca platim pentru ea 30.000 lei, cand dispun de bani numai vrea 30.000. Cere cu 5000 mai mult si asa mai departe....Neam hotarat cu tata si mama ca atunci sa facem un contract de cumparare daca nu vrea asa cu banii pentru ea!
Intrebarea mea este:
Se poate ataca contractul in tribunal? Sau altfel cum putem sa facem sa fie bine?, excludere mostenire.

PS: Nu vrem sa facem ceva pe la spatele sorei dar daca situatia e asa ca odata a acceptat suma de bani cand dispun de atat vrea mai mult si mai mult.
Multumesc pentru raspuns
Buna seara,
Nu inteleg ce treaba are soar cu vanzarea?
Parintii va pot vinde imobilul cand doresc fara a afi nevoie de aprobarea sau semnatura surorii.
Actele se fac DOAR la notar.
Orice act este atacabil dar sanse de a fi reziliat sunt 0 daca este facut la notar.
Buna seara
Desigur am vrut oricum la notar sa facem actele, dar primadata cu donatie cu clauza ca ea renunta la "mostenire" pentru suma de bani scris in si vine si semneaza si ea dar acum vrea mai mult
Suma nu are relevanță.
Ci actul in sine, care nu e legal.
Orice pact asupra unei mosteniri viitoare și este lovit de nulitate absolută.
Cu sora nu aveti ce înțelegere scrisă să faceți. Nu o sa va încheie nimeni asa ceva.
Dati-mi bani părinților, cumpărați imobilul si gata. Iar daca sora are vreo obiecțiune, este liberă să se adreseze instanței.