avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa dela parinti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa dela parinti

Buna ziua
Vreau sa cumpar casa dela parinti,am o sora si primadata neam inteles ca platim pentru ea 30.000 lei, cand dispun de bani numai vrea 30.000. Cere cu 5000 mai mult si asa mai departe....Neam hotarat cu tata si mama ca atunci sa facem un contract de cumparare daca nu vrea asa cu banii pentru ea!
Intrebarea mea este:
Se poate ataca contractul in tribunal? Sau altfel cum putem sa facem sa fie bine?, excludere mostenire.

PS: Nu vrem sa facem ceva pe la spatele sorei dar daca situatia e asa ca odata a acceptat suma de bani cand dispun de atat vrea mai mult si mai mult.
Multumesc pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:47, 11 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara,
Nu inteleg ce treaba are soar cu vanzarea?
Parintii va pot vinde imobilul cand doresc fara a afi nevoie de aprobarea sau semnatura surorii.
Actele se fac DOAR la notar.
Orice act este atacabil dar sanse de a fi reziliat sunt 0 daca este facut la notar.
Buna seara
Desigur am vrut oricum la notar sa facem actele, dar primadata cu donatie cu clauza ca ea renunta la "mostenire" pentru suma de bani scris in si vine si semneaza si ea dar acum vrea mai mult
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Suma nu are relevanță.
Ci actul in sine, care nu e legal.
Orice pact asupra unei mosteniri viitoare și este lovit de nulitate absolută.
Cu sora nu aveti ce înțelegere scrisă să faceți. Nu o sa va încheie nimeni asa ceva.
Dati-mi bani părinților, cumpărați imobilul si gata. Iar daca sora are vreo obiecțiune, este liberă să se adreseze instanței.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lmpartirea mostenirii inainte de moartea parintilor victoriavic victoriavic Buna ziua, am un subiect destul de delicat si de lung, dar sper sa aiba cineva timpul si bunavointa si timpul necesar sa imi raspunda cu informatiie necesare. ... (vezi toată discuția)
Despagubire ContSters381606 ContSters381606 Buna seara, In urma decesului parintilor, am primit ca mostenire eu si sora mea un apartament. Acum 1 an, am convenit sa cumpar partea mea de la sora-mea - ... (vezi toată discuția)
Se poate autentifica o înțelegere legată de moștenire? vladtudor vladtudor Buna seara, Sper ca cineva sa imi dea un sfat in legatura cu situatia mea. In urma cu cativa ani am dat surorii mele o suma de bani cu care si-a cumparat un ... (vezi toată discuția)