Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs ? sau apel ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs ? sau apel ?

Buna seara !

Este vorba despre un litigiu prin care s-a cerut
angajarea raspunderii civile delictuale a fostului contabil sef.
Institutia a pierdut procesul.
In hotarare se spune ca institutia poate sa faca Recurs.
Institutia a facut Recurs.
Insa, fostul coleg contabil sef a spus ca
institutia trebuia sa faca Apel, nu Recurs,
si ca judecatorul a gresit ca
a indicat drept cale de atac: Recursul in termen de 10 zile de la comunicare.

1. - calea de atac este recurs ? sau apel ?
2. - Termenul pentru a face o cale de atac va fi de 10 zile ? -
sau de 30 de zile ?
de la comunicarea hotararii ?
3. - In acest proces am fost chemata ca martor.
Daca calea de atac a fost gresita,
voi putea cere cheltuieli de judecata ?
oanaportar, utilizator
E apel.
Ca martor nu puteti cere cheltuieli de judecata, eventual de deplasare. Si nici nu aveti nici o calitate sa va pese ce cale de atac e.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Buna seara,
Avand calitatea de MARTOR la fond, acum nu mai aveti nicio calitate deci sunteti un tert fara interes. In aceasta calitate nu mai puteti solicita nimic.
Restul sunt probleme care intereseaza doar partile care au calitate activa si pasiva in dosar.
O seara buna.
Mai pot fi chemata si in Apel, ca sa dau Declaratie ?
Adica, voi mai fi chemata sa mai dau Declaratie inca o data si la Curtea de apel ?
oanaportar, utilizator
Depinde.
Buna seara,

Prima instanta a indicat in mod corect calea de atac ca fiind recursul.
Termenul de declarare a recursului este de 15 zile de la comunicarea hotararii primei instante.
In recurs nu sunt admise probe noi, in afara de inscrisuri.
In cazul in care, instanta de fond indica in mod gresit in hotarare calea de atac, instanta superioara investita cu judecarea respectivei cai de atac, este obligata sa se pronunte cu privire la acest aspect si sa califice in mod corect care este calea de atac care poate fi formulata in respectiva cauza.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat