Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cifra de afaceri din constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cifra de afaceri din constructii

Buna ziua,
In momentul de fata am un imobil pentru care s-a incheiat procesul verbal de receptie finala si inregistrez venituri atat din vanzarea apartamentelor cat si venituri din chirii aferente spatiilor comerciale de la parterul acestui imobil. Am rugamintea sa-mi spuneti daca in calculul cifrei de afaceri realizata din constructii intra si veniturile lunare din chirii.
Multumesc!
Inchirierea este incadrata la tranzactii imobiliare.

L TRANZACŢII IMOBILIARE
Această secţiune include activităţile desfăşurate de proprietari, agenţi şi/sau brokeri în unul sau mai multe din
următoarele domenii: cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare, închirierea de bunuri imobiliare, furnizarea
de alte servicii imobiliare. Activităţile din această secţiune pot fi efectuate asupra bunurilor imobiliare proprii sau închiriate şi se pot desfăşura pe bază de onorariu (taxă) sau contract. De asemenea este inclusă şi construirea de structuri, combinată cu păstrarea proprietăţii sau închirierea acestor structuri.
Această secţiune include şi activităţile administratorilor de proprietăţi imobiliare.

6820 Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau în leasing
Această clasă include:
-închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate:
-clădiri de apartamente şi locuinte individuale
-clădiri nerezidenţiale, inclusiv pavilioane expoziţionale, depozite
-terenuri
-furnizarea de case şi apartamente mobilate sau nemobilate pentru utilizare pe perioade mai mari, de obicei
lunară sau anuală
Această clasă include de asemenea:
-dezvoltarea proiectelor de construcţii pentru subînchiriere personală
-exploatarea amplasamentelor pentru locuinţe mobile (case mobile)

Această clasă exclude:
-activităţi de expoatare a hotelurilor, caselor de vacanţă, campingurilor, campingurilor pentru rulote şi altele de uz nerezidenţial sau pentru sejururi de scurtă durată , vezi diviziunea 55
Ioan Petru Butariu, Contabil