avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cifra de afaceri din constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cifra de afaceri din constructii

Buna ziua,
In momentul de fata am un imobil pentru care s-a incheiat procesul verbal de receptie finala si inregistrez venituri atat din vanzarea apartamentelor cat si venituri din chirii aferente spatiilor comerciale de la parterul acestui imobil. Am rugamintea sa-mi spuneti daca in calculul cifrei de afaceri realizata din constructii intra si veniturile lunare din chirii.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:59, 22 Februarie 2019
Inchirierea este incadrata la tranzactii imobiliare.

L TRANZACŢII IMOBILIARE
Această secţiune include activităţile desfăşurate de proprietari, agenţi şi/sau brokeri în unul sau mai multe din
următoarele domenii: cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare, închirierea de bunuri imobiliare, furnizarea
de alte servicii imobiliare. Activităţile din această secţiune pot fi efectuate asupra bunurilor imobiliare proprii sau închiriate şi se pot desfăşura pe bază de onorariu (taxă) sau contract. De asemenea este inclusă şi construirea de structuri, combinată cu păstrarea proprietăţii sau închirierea acestor structuri.
Această secţiune include şi activităţile administratorilor de proprietăţi imobiliare.

6820 Închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau în leasing
Această clasă include:
-închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate:
-clădiri de apartamente şi locuinte individuale
-clădiri nerezidenţiale, inclusiv pavilioane expoziţionale, depozite
-terenuri
-furnizarea de case şi apartamente mobilate sau nemobilate pentru utilizare pe perioade mai mari, de obicei
lunară sau anuală
Această clasă include de asemenea:
-dezvoltarea proiectelor de construcţii pentru subînchiriere personală
-exploatarea amplasamentelor pentru locuinţe mobile (case mobile)

Această clasă exclude:
-activităţi de expoatare a hotelurilor, caselor de vacanţă, campingurilor, campingurilor pentru rulote şi altele de uz nerezidenţial sau pentru sejururi de scurtă durată , vezi diviziunea 55
Ultima modificare: Vineri, 22 Februarie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa -cod caen 6820 crysenc21 crysenc21 Buna ziua, Daca o persoana fizica isi face PFA pentru a putea inchiria mai multe spatii de la un alt proprietar ...codul CAEN 6820 se aplica sau nu ? Daca ... (vezi toată discuția)
Autorizare pe cod caen inchiriere madalinap80 madalinap80 Buna ziua. Am un spatiu inchiriat de la un proprietar, PJ , spatiu unde desfasor activitate de prestari servicii. Doresc , ca la randul meu si cu acordul ... (vezi toată discuția)
Cod caen rusramona rusramona bun aziua am un bar-restaurant si vreau sa adaug coduri caen pentru : organizare evenimente si inchiriere spatiu evenimente, ma poate ajuta cineva sa-mi spuna ... (vezi toată discuția)