Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cat timp trebuie eliberata decizia incetare loc ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cat timp trebuie eliberata decizia incetare loc munca

Imi expira contractul de munca pe 28.02.2019. Angajatorul a zis k imi va elibera adeverintele si decizia abia dupa 12-15 zile. E legal asa tarziu? Imi trebuie la somaj in max 10 zile
Codul Muncii nu reglementeaza decat in anumite situatii termenul de comunicare a deciziei de incetare a c.i.m.

De asemenea, la încetarea activităţii salariatului, angajatorii au obligaţia să îi elibereze acestuia o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, precum şi un extras din registru.

Pentru adeverinta , la solicitarea scrisa a salariatului, angajatorul este obligat să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registru şi din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
Cornel Vasile, Consilier juridic