Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț Grecia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț Grecia

Bună ziua,am o prietena căsătorită cu un cetățean grec,au împreună un copil de 3 ani,iar ea ar vrea să divorteze de el pentru că el consumă alcool, si-a găsit pe cineva pe internet nu s-au cunoscut niciodată personal dar el îi trimite bani săptămânal ,neocupandu-se de intretinerea familiei și nici nu a depus niciodată actele pentru alocația copilului ba chiar mai mult agresand-o de câte ori. Ea fiind casnică fără nici un venit și neavând pe nimeni acolo. Cam care ar fi pașii de urmat și dacă ar putea avea un avocat din oficiu pentru divorț ea neputând veni în România cu copilul pentru că el nu este de acord. Vă mulțumesc o zi bună.
Daca vrea avocat din oficiu în Grecia acolo trebuie să se intereseze.
Trebuie să nu aibă venituri în primul rând.

Dacă nu obține gratuitate sa vada cum poate divorta în România deoarece costa mai putin avocatul, posibil la jumatate din bani.
Nu cred ca va primi gratuitate în România.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Va trebui sa se intereseze care sunt procedurile si costurile aferente unui divort in Grecia. Noi de aici din tara nu va putem sfatui caci nu cunoastem legislatia si costurile din Grecia.
Buna seara. Prietena dvs poate sa procedeze asa cum se procedeaza si in romania. Si la ei exista varianta amiabila de desfacere a casatoriei care se pronunta in maxim doua infatisari sau cea contestata - in litigiu. Merge si depune la Tribunalul de ca
re apartine zona unde stau ei, Aceste motive sunt următoarele: a. dacă celălalt soț a dispărut de mai mulți ani și există o hotărâre judecătorească pronunțată care recunoaște că persoana respectivă ar trebui să fie considerată în mod legal ca neavând viață; dacă există o desființare iremediabilă a relației de căsătorie din motive care privesc inculpatul sau ambii soți, c. dacă există o desființare iremediabilă a relației de căsătorie datorită faptului că nu există o relație reală sau sentimentală între soți timp de mai mult de patru ani. Curtea emite hotărârea de dizolvare a căsătoriei dacă se dovedește că există unul dintre motivele menționate mai sus. Căsătoria este dizolvată în momentul în care hotărârea Curții devine definitivă.
Pai și copilul? Vrea sa îl ia el... Cum poate face asta

Corina89 a scris:

Buna seara. Prietena dvs poate sa procedeze asa cum se procedeaza si in romania. Si la ei exista varianta amiabila de desfacere a casatoriei care se pronunta in maxim doua infatisari sau cea contestata - in litigiu. Merge si depune la Tribunalul de ca
re apartine zona unde stau ei, Aceste motive sunt următoarele: a. dacă celălalt soț a dispărut de mai mulți ani și există o hotărâre judecătorească pronunțată care recunoaște că persoana respectivă ar trebui să fie considerată în mod legal ca neavând viață; dacă există o desființare iremediabilă a relației de căsătorie din motive care privesc inculpatul sau ambii soți, c. dacă există o desființare iremediabilă a relației de căsătorie datorită faptului că nu există o relație reală sau sentimentală între soți timp de mai mult de patru ani. Curtea emite hotărârea de dizolvare a căsătoriei dacă se dovedește că există unul dintre motivele menționate mai sus. Căsătoria este dizolvată în momentul în care hotărârea Curții devine definitivă.

Trebuie sa va judecati daca nu va înțelegeți cine va lua copilul.
Doar daca ati veni în România v-ati putea judeca in Romania dar nu prea aveti cum sa luati copilul.
Dacă vreți să vă judecati în România vedeti sa nu deschideți proces în Grecia.
Fără avocat angajat nu cred ca veti rezolva.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat