Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit vanzare imobil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit vanzare imobil

Buna ziua,
Sint cetatean Romin cu domiciliel in Franca ,
Vind une imobile in Rominia,unde trebuie sa achit impositul pe venir?.
Multumesc pentru raspun.
george-neagu, moderator
Plata impozitului (daca veti avea impozit de platit pe venitul incasat) se efectuează la biroul notarial înainte de autentificarea actului. Notarul public are obligația să vireze impozitul la stat in numele dumneavoastra.
Va redau din codul fiscal art. 111 - Definirea venitului din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal
(1) La transferul dreptului de proprietate, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabilește prin deducerea din valoarea tranzacției a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
Multumesc pentru respuns,
cred ca m-am exprimât gresit ,sint resident fiscal in Franta, in Rominia platesc doar impositul pe imobile si facturile EDF ,APA NOVA,etc,pentru a evita double imposition,se plateste dans un seul paye ,la Roumanie ou la France???