Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce impozite trebuie sa plateasca o persoana fizica la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce impozite trebuie sa plateasca o persoana fizica la vanzarea unui imobil 2019?

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog ce impozite trebuie sa plateasca o persoana fizica in cazul vanzarii unui imobil achizitionat in 2007 prin credit bancar? Titularul creditului are domiciliul la alta locatie, insa sotia are domiciliul la locatia ce va face obiectul vanzarii. In tot acest interval, persoana nu a mai vandut vre-un imobil. Multumesc.
george-neagu, moderator
Va redau din codul fiscal art.. 111 - Definirea venitului din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal
(1) La transferul dreptului de proprietate și al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcțiilor de orice fel și a terenurilor aferente acestora, precum și asupra terenurilor de orice fel fără construcții, contribuabilii datorează un impozit care se calculează prin aplicarea cotei de 3% asupra venitului impozabil. Venitul impozabil se stabilește prin deducerea din valoarea tranzacției a sumei neimpozabile de 450.000 lei.
Se retine de catre notar inainte de semnarea contractului de vanzare cumparare.
Multumesc frumos!