Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun propriu sau comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun propriu sau comun

Casatorita fiind si locuind impreuna cu sotul meu, mama mea si tatal meu (care ulterior a decedat) intr-o casa, am vandut la un moment dat casa respectiva. La vanzare, mama avea 1/2 si eu 1/2 (din succesiunea dupa tatal meu care a decedat). Am achizitionat apoi, din banii rezultati din vanzarea casei, un apartament pentru mama mea (eu 70%, cu mentiunea in acte ca este achizitionat din bani proprii(vanzarea casei respective) si mama mea 30% cu drept de uzufruct viager. Mentionez ca sotul a facut niste renovari in casa vanduta. Toti patru am contribuit la cheltuieli in casa respectiva.
Ce pretentii poate ridica sotul in ceea ce priveste apartamentul nou achizitionat pentru mama mea in conditiile de mai sus si eventualii bani ramasi ca rest din vanzarea casei. Il pot despagubi in vreun fel ca sa nu ridice pretentii financiare? Va multumesc.
Buna ziua,
Din cate se intelege din cele expuse;
Detineati o cota parte dintr-un imobil prin mostenire, restul fiind propriatatea mamei.
ati vandut acel imobil impreuna cu mama dumneavoastra si ati cumarat, pe numele mamei dar si cu o mentiune ca ati contribuit cu 70 % din valoare dumneavoastra, un imobil.
Sotul nu poate avea nicio pretentie la imobil.
Daca divortati, poate ridica pretentii la o cota din valoarea imbunatatirilor pe care le-ati adus si pe care o poate dovedi cu acte.
Va multumesc.