Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sănătate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sănătate

Bună ziua!Sunt gravidă în 29 săptămâni.Nu mai lucrez de la 10 săptămâni de sarcină.Medicul de familie mi-a dat trimitere pentru analize,dar mi-a spus ca să merg cu cardul de sănătate la casa de asigurări de sănătate să fac modificarea din salariat în gravidă.De acolo m-au trimis la ANAF!Unde trebuie să merg exact, să pot face analizele de sarcină? Mulțumesc!
Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calității de asigurat,

Art. 12. -
(1) Dovada calității de asigurat se realizează prin modalitatea electronică de verificare a calității de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate, iar în situația în care, în urma interogării, persoana nu apare în aplicația menționată la art. 11 alin. (1), se realizează printr-un document justificativ - adeverință, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1 care face parte integrantă din prezentele norme metodologice, eliberată de casa de asigurări de sănătate în a cărei evidență se află persoana, potrivit fiecărei categorii de persoane, pe baza următoarelor documente:
.....
i) pentru femeile însărcinate sau lăuze: act de identitate valabil la data solicitării, adeverință medicală, certificat de naștere al copilului - pentru lăuze, precum și declarație pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri sau documente justificative că realizează venituri lunare sub salariul de bază minim brut pe țară;
......