Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare rezultate din foaie de boală
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare rezultate din foaie de boală

Buna ziua. Va rog frumos sa ma lămuriți asupra unui aspect.
Sunt angajată cu norma intreaga la stat. Lucrez in ture de 12/24 12/48
Sa presupunem ca intr-o saptamana de L-V am 2 ture a cate 12 ore dar imi iau concediu medical. În baza concediului medical imi rezultă 16 ore suplimentare.
Local avem un coordonator care întocmește pontajele si care afirmă că datorită faptului că au rezultat cele 16 ore suplimentare pe saptamana de concediu medical, imi taie din turele pe care le mai am de efectuat pana la sfarsitul lunii in curs.
Va rog frumos sa imi spuneti daca este legal acest lucru și dacă da in baza cărui articol din lege.
Va mulțumesc anticipat
Cum va reiese din concediu medical 16 ore suplimentare ???

Saptamana are 40 de ore lucratoare.... 2 ture a 12 = 24 de ore plus 2 zile de medical = 40 de ore.
Buna seara. Lucrând în ture se calculează 8ore/zi ×5 zile=40 ore care ar trebui lucrate in acea saptamana. 2 ture a cate 12 ore înseamnă 24 ore . 40-24=16 ore suplimentare. Cel puțin acesta este modul de calcul care mi-a fost zis ca se aplica. Lucram la plata cu ora.
Dacă nu este corect va rog frumos sa imi explicați dumneavoastra cum se calculează.
Mentionez faptul că lucrez în serviciu de urgență

Cornel Vasile a scris:

Cum va reiese din concediu medical 16 ore suplimentare ???

Saptamana are 40 de ore lucratoare.... 2 ture a 12 = 24 de ore plus 2 zile de medical = 40 de ore.

Pai si cele doua zile de medical unde intra in calculul care vi s-a spus?

Cele 16 ore sunt pontate in medical ...