Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare punct mediu anual dupa Legea 221/2018
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare punct mediu anual dupa Legea 221/2018

Buna ziua!

Va rog sa-mi raspundeti daca am dreptul la majorarea punctului mediu anual dupa Legea 221/2018. Am lucrat in domeniul petrol si gaze iar activitatea depusa si societatea angajatoare figureaza in anexele 2 si 3 din Legea 263/2010 - art.30, alin.1, lit. d), e) și f)
Va multumesc!
Datele mele din anexa la decizia de pensionare din 26.10.2016 sunt:
F) Stagiu total de cotizare realizat :
Stagiu total de cotizare realizat 47 ani 11 luni 18 zile
- in conditii normale de munca 2 ani 2 luni 1 zile
- in conditii deosebite de munca 0 ani 9 luni 0 zile
-in conditii special de munca 14 ani 6 luni 14 zile
-in grupa I (Legea nr.3/1977) 10 ani 7 luni 0 zile
-in grupa II (legea nr.3/1977) 5ani 1 luni 12 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 13 ani 6 luni
-perioade asimilate 1 ani 3 luni 21 zile
G) Numar total de puncte realizate:
1. nr. puncte realizate in sistemul public – conditii normale de munca xx.xxxxx
2. nr. puncte realizate in sistemul public – conditii speciale de munca xx.xxxxx
3. nr. de puncte realizate afferent stagiului de cotizare din system agricol 0.00000 (zero)
4. nr. de puncte realizate in in sistem militar 0.00000 (zero)
5. nr. de puncte corespunzatoare pensiei suplimentare x.xxxxx
6. nr. de puncte aferente stagiului suplimentar 0.00000 (zero)
7. nr. puncte suplimentare pentru grupe/conditii de munca xx.xxxxx
Procent majorare art. 11 alin. 3 din Legea nr. 80/1995 0 %
-in conditii special de munca 14 ani 6 luni 14 zile
-in grupa I (Legea nr.3/1977) 10 ani 7 luni 0 zile

Ambele perioade se incadreaza in anexele 2 si 3 ?
Cand v-ati deschis drepturile.
Stagiul complet de cotizare.
Da ambele perioade se incadreaza in anexele 2 si 3 ; depus dosarul pe 4 sept. 2016 ; primit decizie 26.10.2016 ; data nasterii 24.07.1961 ( stagiu complet de cotizare necesar 35 ani).

Carp Mircea a scris:

-in conditii special de munca 14 ani 6 luni 14 zile
-in grupa I (Legea nr.3/1977) 10 ani 7 luni 0 zile

Ambele perioade se incadreaza in anexele 2 si 3 ?
Cand v-ati deschis drepturile.
Stagiul complet de cotizare.

tiberiu1001, utilizator
Din cele postate rezulta ca intrati in recalculare.
Daca nu ati mai lucrat cresterea (majorarea) este de 40%.
Va multumesc pentru promptitudine , timpul alocat si efortul dumneavoastra
de a ajuta.
Cu ce poate influenta aceasta recalculare ( majorare ) faptul ca am mai lucrat dupa iesirea la pensie in conditii normale la o societate privata ? .
Carp Mircea a scris:

Din cele postate rezulta ca intrati in recalculare.
Daca nu ati mai lucrat cresterea (majorarea) este de 40%.

tiberiu1001, utilizator
Retractez:
Cresterea (majorarea) ramane tot de 40%.

In alte conditii este adevarata afirmatia mea.