Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Modalitate de contestare a deciziei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Modalitate de contestare a deciziei de pensionare

Buna ziua, tatal meu a primit astazi decia de pensionare insa a avut un soc la citirea sumei. Astfel cu un total de 46 de ani de vechime in campul muncii, din care 23 in grupa a2a si 1 an in grupa 1 (si a avut mereu salarii suficient peste minimul pe economie) a primit pensie 980 lei. In conditiile in care fratele sau a lucrat mai putin timp, in acelasi conditii si la aceeasi unitate, cu salarii comparabile are 1350 pensie. Intrebarea mea este cum se calculeaza pensia, si ce trebuie sa scriu in contestarea acestei decizii. Anexez pasajelele din decize:
1. Virsta la data pensionarii 60 ani si 0 luni
2. Virsta standard de pensionare in sistemul public 65 ani
4. Reducerea virstei standard de pensionare pentru:
- Legea nr.341/2004 5 ani
E. Stagiul complet de cotizare prevazut de lege pentru:
1. - sistemul public.conditii normale de munca 35 ani
2.. sistemul public.conditii speciale de munca 0
3. . sistemul militar 0
F. Stagiul total de cotizare realizat 46 ani o luna si 19 zile
G. Puncte realizate
1. Numartotal puncte realizate 38.59388
2. Punctajul mediu anual 1.17987,din care:
. aferent indicelui de corectie 0.07719
. aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol 0.00000
. aferent indicelui de corectie (agricol) 0.00000
H. Valoarea punctului de pensie: 830,2 lei
F Stagiultotal de cotizare realizat 46 ani o luna si 19 zile
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care:
f .in sistemul public, din care: 46 ani o luna si 19 zile
-in conditii normale de munca 14 ani 3 luni l8 zile
.in conditii deosebite de munca 0
-in conditii speciale de munca 0
-in gr. I (Legea nr. 3/1977) 1 ani 0 luni 7 zile
-in gr. ll (Legea nr. 3/1977) 23 ani 0luni 8 zile
-stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 3 luni
.perioade asimilate 1 ani 4luni 22 zile
.in sistem agricol 0
-din care, suprapunere cu sistemul public 0
.din care, suprapunere cu sistemul public + sist militar 0
2.ln sistemul militar, din care: 0
3.D.1. nr. 118/1990 –stramutare 0
4.Stagiu suplimentar aferent D.L. nr. 1 18/1990 0
5.Stagiu aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca 1 luna 24 zile
6.Stagiu aferent altor situatii..... 0
7.Stagiu sistem neintegrat 0
l-G-l Numar totat puncte realizate
Numartotal puncte realizate 38.59388, din care:
1, . nr. puncte realizate in sistemul public . conditii normale de munca 30.63777
2. - nr. puncte realizate in sistemul public . conditii speciale de munca 0.00000
3.. nr. puncte realizate aferent stagiului de cotizare din sistemul agricol 0.00000
4.. nr. puncte realizate in sistemul militar 0.00000
5. - nr. puncte corespunzatoare pensiei suplimentare 2.93079
6.. nr. puncte aferente stagiului suplimentar 0.00000
7.. nr. puncte suplimentare pentru grupe/conditiide munca 5.02532

daca are 24 ani de grupa nu ar trebui sa se puna punctaj pt conditii? e normal sa se treaca tot la conditii normale? Pentru cei 6 ani si 3 luni de bonificatie la vechime nu se calculeaza un punctaj? multumesc frumos
~ Conținut șters la cerere ~