Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Închidere asociație fără bunuri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Închidere asociație fără bunuri

Bună ziua,
Am o asociație înființată de câțiva ani cu încă 2 persoane. Cele 2 persoane s-au retras si am rămas singur, cum pot face sa închid asociația? Menționez ca nu am avut activitate pe asociatie și nici nu avem bunuri ci doar banii depuși în banca pentru constituire. Este nevoie neapărat de lichidator? Lichidatorul trebuie plătit de mine? Va mulțumesc!
aurash29, utilizator
Din pacate, spre deosebire de cazul societatilor functionand pe Legea 31 / 1990, la asociatiile functionand in baza OG 26 / 2000, legea nu prevede nicio varianta simplificata de dizolvare si lichidare, chiar daca nu exista nimic sau mai nimic ca active si nu exista niciun fel de datorii - aveti nevoie de lichidator ( practician in insolventa, ca tot ei fac si lichidarile de ONG) care trebuie platit de asociatia care se dizolva voluntar..