Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Închidere Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Închidere Asociatie

Bună ziua,

Care ar fi procedura pentru a inchide o Asociatie Culturală? Un ONG. Și cum se numește procedura? Lichidare, dizolvare,închidere?
Asociatia are 3 membri, a fost făcută cu un scop care nu s-a îndeplinit și fonduri pentru a o întreține nu sunt.
Apreciez orice răspuns.
Buna ziua,
Verificati Statutul Asociatiei si vedeti ce s-a mentionat acolo la incetare/dizolvare.
In paralel, verificati si Ordonanta nr. 26/2000.
Georgiana Ciocoveanu, Avocat
dizolvare voluntara decisa de Adunarea Generala, depunere dosar la Judecatorie.... dizolvarea e urmata de lichidare de catre lichidatorul numit de Adunarea Generala, la finalul lichidarii asociatia e "radiata" din Registrul Asociatiilor si Fundatiilor si acela e momentul in care oficial ii inceteaza existenta. Lichidatori sunt persoanele a caror titulatura actuala oficiala este "practician in insolventa" . De verificat, asa cum vi s-a spus , ce prevede Statutul ref. procedura de dizolvare si lichidare.... si prevederile relativ detaliate ale OG 26/2000