Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... GDRP si incetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

GDRP si incetare CIM

Buna ziua, in ce masura afecteaza GDPR-ul incetarea contractului individual de munca? Exemplu concret: fostul angajat imi solicita imediat dupa incetare CIM sa ii sterg adresa de email de serviciu si continutul acestuia si sa ii permit portarea in nume propriu a numarului de telefon de serviciu motivand folosirea indelungata a acestora. Angajatorul nu are dreptul sa pastreze si sa foloseasca email-urile de serviciu ca dovada a indeplinirii unor task-uri in raport cu clientii pentru care a lucrat? Multumesc frumos.
GDPR: Și adresele de e-mail de serviciu ale angajaților sunt considerate date personale
www.avocatnet.ro/articol_490...