Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Buna ziua. Detin o agentie de marketing, iar una din ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Buna ziua. Detin o agentie de marketing, iar una din activitatile ...

Buna ziua.

Detin o agentie de marketing, iar una din activitatile agentiei este aceea de a realiza campanii de email marketing pentru clientii nostri (persoane jurdicie/companii)

Campaniile de marketing sunt adresate persoanelor fizice, potentiali colaboratori cu clientii nostri. Aceste persoane fizice colaboreaza deja cu alte companii (adica sunt deja angajati in alte companii si/sau colaboreaza cu alte companii prin alte modalitati, cum ar fi SRL/PFA)

Exemplu: Clientul nostru are un rol vacant de Web Developer. Noi ca agentie de marketing, cautam, pe retelele de socializare, persoane fizice care sunt angajate sau colaboreaza prin alte metode (SRL/PFA) cu diferite companii, ca Web Developeri.
Sa spunem ca gasim 10 persoane.
Ulterior, folosind diferite tool-uri de generare de lead-uri sau extensii de browser, (spre exemplu Apollo sau RocketReach), gasim adresele de mail ale acelor persoane.
Apoi organizam campanii de marketing, contactand aceste persoane pe adresele de mail pe care le-am gasit.
Mentionez ca mail-urile respective sunt personalizate (contin scurte detalii despre experienta lor, unele mail-uri au si poze personalizate daca este cazul). Contin de asemenea link-uri care redirectioneaza catre respectivul rol vacant, dar si datele noastre de contact. De asemenea exista un link de unsubscribe in mailuri.

Mentionez ca activitatea noastra este de marketing, nu de recrutare.

Este incalcat in vreun fel GDPR in tot acest traseu?

Va multumesc,

G.
Buna ziua,
Apelati la un avocat, pentru a analiza , in concret, respectarea normelor GDPR.
Buna ziua,

Imi pare a fi mai mult o activitate de recrutare ceea ce relatati dvs. in post. Concluzia e identica pentru ambele situatii, in sensul in care trebuie informata persoana vizata cu privire la prelucrarea datelor sale cu caracter personal, in conformitate cu Regulamentul GDPR. Mai mult decat atat, pe parte de marketing este necesar si consimtamantul.

O zi buna!