Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Asistenta medicala infectata cu virus hepatic C
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Asistenta medicala infectata cu virus hepatic C

Buna ziua, o as medicala a suferit un accident de munca prin intepare cu ac de la un pacient purtator de hepatita C. A facut boala, faza acuta, spitalizata, in remisie. A demisionat de la acel angajator. Acum incearca sa se reangajeze ca as medical si i se da Inapt de la MM chiar daca are markerii pentru hepatita C in limitele normale. Practic i se refuza dreptul la munca ca asistent medical. In baza carui articol din lege? Multumesc.
Codul Muncii
Art. 27
(1) O persoana poate fi angajata in munca numai in baza unui certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
Bun, ce inseamna apt pt hepatita C? Are drept de munca un purtator de viirus hepatic C ca as medical sau nu?
Buna ziua, tot nu sunt lamurita. In baza carui art si a carei legi i se refuza unui as medical purtator de virus hepatic C sa lucreze ca asistent medical? O alta opinie va rog, multumesc.. Mai are drept sa lucreze ca asistent medical aceasta persoana? Multumesc.
ma_ria, utilizator
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1
-fisa nr. 137 Personal sanitar superior şi mediu
Contraindicaţii:
- afecţiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- boli infectocontagioase în evoluţie
- psihoze
Posibil ca stadiul actual de sanatate al persoanei sa nu fi depasit complet, starea contagioasa. In mod normal, medicul specialist de medicina muncii a solicitat analize medicale suplimentare celor mentionate in fisa pentru examinare medicala la angajare, respectiv examinare periodica.
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: examenul tegumentelor)
- examene paraclinice în funcţie de specialitatea medicală şi caracteristicile postului/ locului de muncă
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- Ag HBs sau după caz Ac anti HBs
- Ac anti HCV
- Ac anti HIV 1,2 - la indicaţia medicului de medicina muncii
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- Ag HBs sau, după caz, Ac anti HBs - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- Ac anti HCV - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- Ac anti HIV 1,2 - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice).
Multumesc. Deci poate lucra daca nu este in stare contagioasa.