Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna seara. Sunt asistent medical, am hepatita B iar ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna seara. Sunt asistent medical, am hepatita B iar in fisa ...

Buna seara. Sunt asistent medical, am hepatita B iar in fisa medicala este bifat - apt conditionat - si nici o alta specificare. Intrebarea mea este , la ce se refera acest ”apt conditionat” Cumva se refera la ture de noapte avand in vedere ca imi desfasor activitatea intr-un spital?
Multumesc anticipat.
adriana_adita2002@yahoo.com, utilizator
Cred că se referă la faptul dacă urmați sau nu un tratament împotriva hepatitei B.
Cereti medicului specialist de medicina muncii care a intocmit fisa de aptitudine sa mentioneze conditionarile.
Examinarea dvs. medcicala s-a efectuat conform prevederilor din HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor care mentioneaza in anexa 1
Fişa 137. Personal sanitar superior şi mediu
Examen medical la angajare:
- examen clinic general (atenţie: examenul tegumentelor)
- examene paraclinice în funcţie de specialitatea medicală şi caracteristicile postului/ locului de muncă
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- Ag HBs sau după caz Ac anti HBs
- Ac anti HCV
- Ac anti HIV 1,2 - la indicaţia medicului de medicina muncii
Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- Ag HBs sau, după caz, Ac anti HBs - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- Ac anti HCV - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
- Ac anti HIV 1,2 - la indicaţia medicului de medicina muncii (în cazul expunerii accidentale la produse biologice)
Contraindicaţii:
- afecţiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- boli infectocontagioase în evoluţie
- psihoze
Multumesc.