Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... În urma unui partaj judiciar cu sora mea, am obținut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

În urma unui partaj judiciar cu sora mea, am obținut apartamentul și i-am plătit sulta datorată, însă ea nu vrea să meargă la notar pentru a da declarație în acest sens. Ce e de făcut în acest caz?

In urma unui partaj judiciar cu sora mea am obținut apartamentul și i-am plătit sulta care i-se cuvenea . Am făcut intabularea și cadastru , dar la sarcini apar cu sulta . Mă afectează cu ceva acest lucru ?Ce este de făcut in acest caz , ținând cont că sora mea este de rea credință și nu vrea sa meargă la notar ptr a da o declarație ca a primit sulta ? Multumesc anticipat ptr răspunsuri .
Manuela Rășină, administrator
Ce dovada aveti ca ati platit sulta ?
Am o adeverința de la bancă , cu ștampila băncii in care se specifica sulta din sentința civilă din dosarul nr... , nr de cont , titularul
Faceti programare la notar , apelati la un executor/avocat pt o notificare - o notificati sa se prezinte in ziua de, ora, notar pt a da declaratie cu privire la incasarea sultei, cu specificare ca altfel va adresati instantei si va plati si cheltuielile de judecata.
Va adresati instantei sa constate ca s-a achitat sulta si sa se dispuna radierea.
Va fi puțin mai dificil deoarece niciuna din noi nu locuim in Ro .
Se poate ca ea sa meargă la un notar în țara care locuiește și sa dea aceasta declarație , iar eu sa o traduc in Ro ? Cu toate că la răutatea care o are nu o sa vrea sa meargă .
Oricum , va multumesc ptr răspuns .

Manuela Rășină, administrator
Mai bine la ambasada sau la consulat.
Poate si la notar, apoi tradusa in romana si supralegalizata.