avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rugaminte pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rugaminte pensie de urmas

Tata a decedat in ianuarie 2017. La data decesului era pensionar pe caz de boala. Stiind ca tatal meu avea ca stagiu de cotizare 11 ani de munca si s-a nascut in octombrie 1953, as vrea sa stiu daca mama mea poate beneficia de pensie de urmas stiind ca a avut peste 30 ani de casnicie cu tata, dar ea nu a lucrat niciodata cu contract de munca. Este casnica si s-a nascut in martie 1965. Daca poate primi pensie de urmas la ce varsta o poate primi si care ar fi suma primita? Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 18 Aprilie 2019
@ur@, utilizator
Cel mai recent răspuns: @ur@ , utilizator 15:50, 19 Aprilie 2019
Pe lângă cei 11 ani munciți, câți ani de pensie de boală a acumulat ca stagiu de cotizare. Are cel puțin 4 ani de pensie de boală.
Da, a avut mai mult de 4 ani pensie pe caz de boala.

Dapix a scris:

Pe lângă cei 11 ani munciți, câți ani de pensie de boală a acumulat ca stagiu de cotizare. Are cel puțin 4 ani de pensie de boală.

Trebuie să fi acumulat minim 15 ani stagiu de cotizare, ca soțul supraviețuitor să poată beneficia de pensie de urmaș.

Oricum, nu poate depune cererea de pensionare de urmaș, până la împlinirea vârstei legale.
Se va putea pensiona în caz de îndeplinire a condițiilor legale, la limită de vârstă.
Multumesc mult pentru raspuns.

Dapix a scris:

Trebuie să fi acumulat minim 15 ani stagiu de cotizare, ca soțul supraviețuitor să poată beneficia de pensie de urmaș.

Oricum, nu poate depune cererea de pensionare de urmaș, până la împlinirea vârstei legale.
Se va putea pensiona în caz de îndeplinire a condițiilor legale, la limită de vârstă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas lucicuta53 lucicuta53 ma numesc anghel lucia.sotul meu anghel victor a decedat in 2007,fiind pensionar din cadrul aviatiei utilitare,a fost inginer. eu sunt nascuta in 1953.mi s=a ... (vezi toată discuția)
Pensie sotie supravietuitoare- lucicuta53 lucicuta53 buna ziua. ma numesc anghel lucia.sunt din galati.am ramas vaduva in anul 2007,sotul meu era iesit la pensie din cadrul aviatiei utilitare.am fost casatoriti ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)