Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Rugaminte pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Rugaminte pensie de urmas

Tata a decedat in ianuarie 2017. La data decesului era pensionar pe caz de boala. Stiind ca tatal meu avea ca stagiu de cotizare 11 ani de munca si s-a nascut in octombrie 1953, as vrea sa stiu daca mama mea poate beneficia de pensie de urmas stiind ca a avut peste 30 ani de casnicie cu tata, dar ea nu a lucrat niciodata cu contract de munca. Este casnica si s-a nascut in martie 1965. Daca poate primi pensie de urmas la ce varsta o poate primi si care ar fi suma primita? Va multumesc!
@ur@, utilizator
Pe lângă cei 11 ani munciți, câți ani de pensie de boală a acumulat ca stagiu de cotizare. Are cel puțin 4 ani de pensie de boală.
Da, a avut mai mult de 4 ani pensie pe caz de boala.

Dapix a scris:

Pe lângă cei 11 ani munciți, câți ani de pensie de boală a acumulat ca stagiu de cotizare. Are cel puțin 4 ani de pensie de boală.

Trebuie să fi acumulat minim 15 ani stagiu de cotizare, ca soțul supraviețuitor să poată beneficia de pensie de urmaș.

Oricum, nu poate depune cererea de pensionare de urmaș, până la împlinirea vârstei legale.
Se va putea pensiona în caz de îndeplinire a condițiilor legale, la limită de vârstă.
Multumesc mult pentru raspuns.

Dapix a scris:

Trebuie să fi acumulat minim 15 ani stagiu de cotizare, ca soțul supraviețuitor să poată beneficia de pensie de urmaș.

Oricum, nu poate depune cererea de pensionare de urmaș, până la împlinirea vârstei legale.
Se va putea pensiona în caz de îndeplinire a condițiilor legale, la limită de vârstă.