Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aplicare penalizare la întreținere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aplicare penalizare la întreținere

In convocatorul adunării generale a proprietarilor este pus ca pct de aprobare stabilirea unui procent de penalizare in caz de neplata de 1% pe zi?
In L196/2018 procentul maxim de penalizate este de 0,02% pe zi?
Este legal sa se poată stabili acest procent de penalizare?
Dacă adunarea generală hotărăște prin vot acest lucru decizia este corecta.

Dragos248 a scris:

In convocatorul adunării generale a proprietarilor este pus ca pct de aprobare stabilirea unui procent de penalizare in caz de neplata de 1% pe zi?
In L196/2018 procentul maxim de penalizate este de 0,02% pe zi?
Este legal sa se poată stabili acest procent de penalizare?

Daniel cc, utilizator
Le puteti spune ca hotararea este ilegala si se poate contesta urmand ca eventualele debite rezultate din contestatie sa le plateasca din propriul buzunar...
ART. 77 din legea 196/2018
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afisarii.
Atentie, Cu privire la penalitati, L196/2018, prevede:
ART. 77
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalităţi pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităţilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.

Asadar, este vorma de un procent de 0,2%/zi de intarziere.
AG a membrilor nu poate hotari un procent mai mare.
La fel, @Dragos248, atentie la valoare - nu are cum sa fie 0,02%/zi.
In acest contest, in cadrul lucrarilor , atrageti atentia presedintelui, sa modifice procentul. Vedeti, poate a vrut sa zica 0,1%/zi (asa cum avem noi si multe alte asociatii).
Poate fi si 0,02% pe zi pentru ca 0,02% pe zi nu depaseste valoarea din lege, de 0,2% ( "Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată" si 0,02 % nu este mai mare decat 0,2%).
Nu poate fi 1% cum ati hotarat in acea adunare...
Ionut.ion, utilizator