avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Aplicare penalizare la întreținere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Aplicare penalizare la întreținere

In convocatorul adunării generale a proprietarilor este pus ca pct de aprobare stabilirea unui procent de penalizare in caz de neplata de 1% pe zi?
In L196/2018 procentul maxim de penalizate este de 0,02% pe zi?
Este legal sa se poată stabili acest procent de penalizare?
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 11:20, 19 Aprilie 2019
Dacă adunarea generală hotărăște prin vot acest lucru decizia este corecta.


Dragos248 a scris:

In convocatorul adunării generale a proprietarilor este pus ca pct de aprobare stabilirea unui procent de penalizare in caz de neplata de 1% pe zi?
In L196/2018 procentul maxim de penalizate este de 0,02% pe zi?
Este legal sa se poată stabili acest procent de penalizare?

Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2019
Daniel cc, utilizator
Le puteti spune ca hotararea este ilegala si se poate contesta urmand ca eventualele debite rezultate din contestatie sa le plateasca din propriul buzunar...
ART. 77 din legea 196/2018
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalitatile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile de la termenul scadent pentru plata, fara ca suma penalitatilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afisarii.
Atentie, Cu privire la penalitati, L196/2018, prevede:
ART. 77
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalităţi pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităţilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.


Asadar, este vorma de un procent de 0,2%/zi de intarziere.
AG a membrilor nu poate hotari un procent mai mare.
La fel, @Dragos248, atentie la valoare - nu are cum sa fie 0,02%/zi.
In acest contest, in cadrul lucrarilor , atrageti atentia presedintelui, sa modifice procentul. Vedeti, poate a vrut sa zica 0,1%/zi (asa cum avem noi si multe alte asociatii).
Poate fi si 0,02% pe zi pentru ca 0,02% pe zi nu depaseste valoarea din lege, de 0,2% ( "Penalităţile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată" si 0,02 % nu este mai mare decat 0,2%).
Nu poate fi 1% cum ati hotarat in acea adunare...
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2019
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalități la întreținere pe anul 2023. eu nu am plătit ... veveriza veveriza Penalități la întreținere pe anul 2023. Eu nu am plătit întreținerea pe 4 luni de zile o sumă de 950 lei o persoană. Cu cât sunt penalizată? Cu ... (vezi toată discuția)
Asociații de proprietari: se pot folosi banii din penalizările pe care le-am plătit din 2016 până in 2018 pentru lucrări de întreținere? Adrianvalentin82 Adrianvalentin82 Se poat folosi bani din penalizările pe care le-am platit din 2016 pana in 2018 pt lucrări de întreținere la blocul unde locuiesc? (vezi toată discuția)
Penalizari de 0,2% ollyjunior ollyjunior Articolul 77-L196/2018 (1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe ... (vezi toată discuția)