avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Iesire din indiviziune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Iesire din indiviziune

V-as ramane recunoscatoare daca m'ati putea ajuta.
Am mostenire dupa parintii mei un pamant. El este in indiviziune cu doua matusi, o parte o are statul si o parte un var si o verisoara care sunt in America, dar nu ii cunosc, nu stiu unde stau.
Care ar fi procedura de iesire din indiviziune cu acestia?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: NICULIN , utilizator 15:37, 6 August 2019
Va fi foarte dificil.
Încercați să vă căutați avocat care sa vada ce este de facut.
Trebuie deschis proces si nu deschiderea procesului este complicată ci modul cum o va face...
Ultima modificare: Vineri, 19 Aprilie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Matusile au murit. De ce cu avocat? Nu notar?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Va fi foarte dificil.
Încercați să vă căutați avocat care sa vada ce este de facut.
Trebuie deschis proces si nu deschiderea procesului este complicată ci modul cum o va face...

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu se prezintă toti moștenitorii se ajunge la instanța.
Si daca nu stiti nici unde locuiesc cu ce sa va ajute notarul?
Mergeți mai intai la notar ca sa va convingeti si vedeti apoi ce veti face.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Aprilie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
buna ziua! Fratele tatalui meu a decedat! Are 2 copii, care refuza sa vina sa facem iesirea din indiviziune. Cum putem proceda in aceasta situatie, nu stim adresa exacta a lor, pentru ai instiinta oficial, tinem legatura doar la telefon. Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Cllod Cllod Buna ziua, am si eu o intrebare, mi-a ramas de la bunicii mei din partea tatalui o casa, tata a avut mai multi frati, una dintre surori traieste, casa am ... (vezi toată discuția)
Donatie, iesire din indiviziune, cadastru Adriana68 Adriana68 Detin impreuna cu alti doi verisori o casa si un teren. Acestea sunt pe numele parintilor nostri. Nu este facut cadastru si intabularea. Unul din verisori ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune elena_1234 elena_1234 Buna seara, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: tatal meu apare pe un act de proprietate teren alaturi de un frate si o sora(decedata). Noi nu am ... (vezi toată discuția)