Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi am ca mama daca am\" parasit \" domiciliul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi am ca mama daca am" parasit " domiciliul

Buna ziua.
Acum 5 ani Eu si sotul meu ne am despărțit la notar, unde custodia pt 2 fete De 9 si 7 ani mi a fost dată mie, cu 2 weekenduri pe luna la tata, precum și o zi pe săpt sa ramana la el, Pastele la el si Crăciunul la mine si invers, vacante juma/ juma,plus apropiată colaborare de zi cu zi.
După 1 luna de la despărțire ne am împăcat, fără acte, locuind toti 4 in casa lui.
Acum, după 5 ani, treptat, am revenit la certuri , ura si neînțelegeri, în care fostul soț a ales să implice fetele in toaye discutiile noastre, influentandu le împotriva mea. La o ceartă lămuritoare, eu am zis ca ne despărțim, plecând din casa lui, fetele alegând să stea cu el..
Concluzia lui , am plecat de acasa si i am parasit pe toti 3.
Ce am de facut legal? Am dezavantaje ca am parasit domiciliul?
Faptul ca ati lasat minorele este probabil un dezavantaj. Nu contează ca ati plecat,puteti sa plecati fără grijă având si justificarea certurilor,dar minorele rămânând cu tatal lor este un avantaj pt acesta .Depinde ce o sa solicitați drept de vizita,stabilire domiciliul minori,depinde de interesul minorilor,de ancheta socială, etc.
Implicarea copiilor in certuri e nefericita si distructiva pentru ei. E pacat insa ca ati plecat sa lasati copiii intr-o casa unde ei ar putea fi expusi in continuare problemelor adultilor. Parentelizarea lor ii maturizeaza deficitar si uneori ii ``strica`` emotional in acest proces.
Tineti legatura cat mai mult cu fetele dv., cu fiecare separat sau impreuna, petreceti timp cat mai mult cu ele daca nu reveniti in locuinta familiei.
Intre timp, sa faceti legal ceva ca sa obtineti ce? Trebuie sa ne spuneti ce doriti...

Mai exact, custodia fetelor este la mine cu drept de vizită la tată. Bazându ma pe colaborare ,vizitele sau înnoptările sunt foarte rare . Prin manipulare le a influentat ,printre altele, descriindu ma ca pe o persoana rea, care le a parasit, el pozand in victima.
Acum realizez ca e standard acest comportament. Ele nu doresc sa stea f mult cu mine, stiind ca saracul tati e singur si sufera... Ce drepturi minime pot obține în privința lor in privinta custodie sau al unui program , de cât pot beneficia minim?
Multumesc
Liliana Gradinaru a scris:

Implicarea copiilor in certuri e nefericita si distructiva pentru ei. E pacat insa ca ati plecat sa lasati copiii intr-o casa unde ei ar putea fi expusi in continuare problemelor adultilor. Parentelizarea lor ii maturizeaza deficitar si uneori ii ``strica`` emotional in acest proces.
Tineti legatura cat mai mult cu fetele dv., cu fiecare separat sau impreuna, petreceti timp cat mai mult cu ele daca nu reveniti in locuinta familiei.
Intre timp, sa faceti legal ceva ca sa obtineti ce? Trebuie sa ne spuneti ce doriti...