Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Concediul medical
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Concediul medical

Pentru un funcționar public care se află în concediu medical de mai bine de 2 luni , trebuie să i se suspende raportul de serviciu pe perioada concediului medical ? Conf art. 94 lit.h din L 188/ 1999.Are diagnostic de TBC si concediul medical va fi prelungit pana la un an .
Potrivit legii 188/1999, art.94 alin.1lit.h, raportul de serviciu se suspendă de drept atunci când funcționarul public se află în concediu pentru incapacitate temporară de muncă, pe o perioadă mai mare de o lună, în condițiile legii.
Si cum va fi plătit functinarul daca va fi
suspendat raportul de serviciu? Unde va depune funcționarul concediile medicale?
vulpitza70@yahoo.com, utilizator
Pe durata concediului medical , va primi o indemnizatie ... concediile medicale le va depune pentru plata la institutia la care este incadrat.