Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Datorii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Datorii

Buna ziua. Mama mea in anul 2010 a infiintat o Intreprindere Individuala, de pe urma careia a acumulat datorii la bugetul de stat. In anul 2014 primit executare silita. In anul 2016 a cerut insolventa sub forma faliment simplu. In februarie 2018, s-a decis starea fe faliment si radierea din Registrul Comertului. Suma este de aproximativ 400,000 lei. Intrebarea mea este: cum poate ea sa scape de aceste datorii, cat trebuie sa astepte sau ce trebuie mai exact sa faca, ca ea sa poata mosteni de la bunicul meu (tatal ei)?
Impotriva cui a fost inceputa executarea silita si cand?

Cred ca ar trebui vazute actele de executare.

Va asteptam cu detalii.