Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum devin asigurata sau coasigurata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum devin asigurata sau coasigurata?

Buna ziua!
Sunt însărcinata si urmează sa nasc iar eu nu am lucrat și nici nu lucrez,am fost pana în prezent coasigurata pentru ca a lucrat sotul cu,contract de 8 ore.
Sotul si-a schimbat recent locul de munca unde are acum contract de 4 ore,pot deveni coasigurata?
Sau cum ar trebuii sa procedez să devin asigurata sau coasigurata?
Trebuie să merg pe undeva să depun acte sau sa plătesc ceva dacă nu pot deveni coasigurata prin faptul ca lucrează sotul cu contract de 4 ore?
Corina271, utilizator
Buna ziua!
Ca viitoare mama sunteti asigurata din oficiu pe toata perioada sarcini... Gasiti informatii pe net despre drepturile viitoarelor mame neasigurate.
Detalii
www.avocatnet.ro/articol_477...
Pentru asigurare...puteti face un contract de asigurare cu CNAS/CJAS
Detalii
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Vedeți si aceste discuții
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Dar dacă sotul tot lucrează cu,contract de 4 ore pot deveni coasigurata?
Sau trebuie să aibă neapărat contract de 8 ore?
Puteti deveni coasigurata sotului, chiar daca are c.i.m. cu timp partial.