avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum devin asigurata sau coasigurata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum devin asigurata sau coasigurata?

Buna ziua!
Sunt însărcinata si urmează sa nasc iar eu nu am lucrat și nici nu lucrez,am fost pana în prezent coasigurata pentru ca a lucrat sotul cu,contract de 8 ore.
Sotul si-a schimbat recent locul de munca unde are acum contract de 4 ore,pot deveni coasigurata?
Sau cum ar trebuii sa procedez să devin asigurata sau coasigurata?
Trebuie să merg pe undeva să depun acte sau sa plătesc ceva dacă nu pot deveni coasigurata prin faptul ca lucrează sotul cu contract de 4 ore?
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2019
Corina271, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:42, 7 Mai 2019
Buna ziua!
Ca viitoare mama sunteti asigurata din oficiu pe toata perioada sarcini... Gasiti informatii pe net despre drepturile viitoarelor mame neasigurate.
Detalii
www.avocatnet.ro/articol_477...
Pentru asigurare...puteti face un contract de asigurare cu CNAS/CJAS
Detalii
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 7 Mai 2019
Ionut.ion, utilizator
Vedeți si aceste discuții
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Dar dacă sotul tot lucrează cu,contract de 4 ore pot deveni coasigurata?
Sau trebuie să aibă neapărat contract de 8 ore?
Puteti deveni coasigurata sotului, chiar daca are c.i.m. cu timp partial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distinctie intre asigurat si coasigurat Dorin92 Dorin92 Buna ziua. Ma adresez dvs cu urmatoarea chestiune : pe moment , mama mea este somera si , in consecinta , apare ca neasigurata in sistemul cnas. Tatal meu ... (vezi toată discuția)
Poate fi coasigurat ? anymaryh anymaryh Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, daca sotul are contract de munca cu timp partial de 2 ore, cu functia de baza......sotia poate deveni coasigurat, sau ... (vezi toată discuția)
Cum pot deveni coasigurat Corina271 Corina271 Buna ziua! De curand sotul meu s-a angajat si vreau sa devin coasigurat pentru ca sunt insarcinata si trebuie sa fiu coasigurata pentru a face niste ... (vezi toată discuția)