Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum pot deveni coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum pot deveni coasigurat

Buna ziua!
De curand sotul meu s-a angajat si vreau sa devin coasigurat pentru ca sunt insarcinata si trebuie sa fiu coasigurata pentru a face niste analize.
La munca la sotul meu i-a spus sa mergem la circa financiara sa cerem o dovada precum ca nu am niciun venit.
Problema e ca nu stim unde e,noi suntem din Oras Popesti-Leordeni,Judet Ilfov.
Iar dupa ce mergem la circa financiara,dovada aceea trebuie sa o duca sotul la munca si apoi cu dovada de la munca de la el,doctora de famile ne-a spus sa mergem la Casa Nationala De Asigurari Si Sanatate(care am inteles ca e undeva pe la Titeica) sa dovedesc acolo ca sunt insarcinata.
Daca duce sotul duce dovada aceea la munca ca nu am niciun venit,am auzit ca pot intra automat dupa o luna ca si coasigurat si nu mai trebuie sa merg la CNAS.
Pana la urma cum ar trebuii sa procedez si unde anume se afla circa financiara daca puteti sa imi spuneti?
Va multumesc!
1. Potrivit art.224 alin.1 lit.b teza a II-a din Legea nr.95/2006, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Persoana care ia în întreținere soțul, soția sau părinții fără venituri proprii trebuie să depună următoarele documente la locul de muncă:
- O declarație pe propria răspundere a salariatului;
- Copia actului de identitate al persoanei coasigurate;
- Copia actului care atestă relația de rudenie între salariat și coasigurat;
- Alte documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care să rezulte că persoana coasigurată nu realizează venituri impozabile (acestea se obțin de la Administrația Financiară de care aparține coasiguratul);
- O declarație pe propria răspundere a coasiguratului din care să rezulte că acesta nu obține venituri proprii.

Pentru a lua în întreținere soțul, soția sau părinții care nu obțin venituri proprii, persoana asigurată trebuie să depună la Casa de Asigurări de Sănătate o serie de documente, care sunt menționate în Normele metodologice pentru stabilirea documentelor justificative privind dobândirea calității de asigurat, incluse în Ordinul CNAS nr. 581/2014, în vigoare de la 19 septembrie 2014, după cum urmează:
- Actul de identitate al persoanei fără venituri;
- Documente care să ateste relația de rudenie sau căsătoria acesteia cu persoana asigurată;
- Documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care să rezulte că persoana nu realizează venituri impozabile;
- O declarație pe propria răspundere a persoanei fără venituri din care să rezulte că nu realizează venituri proprii;
- O declarație pe propria răspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declară că are în întreținere persoana respectivă.
www.avocatnet.ro/content/art...

3. Legea nr. 95/2006 (art.224 alin.1 lit.f) mentioneaza ca, printre categoriile de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei se numara si femeile însărcinate şi lăuzele, dacă nu au niciun venit sau au venituri sub salariul de bază minim brut pe ţară.
Va multumesc,am inteles ce trebuie sa fac dar tot nu stiu la ce Administrație Financiară trebuie sa merg? la cea de Ilfov?
La Ilfov .
Buna ziua,revin iar cu o intrebare daca sotul duce la locul de munca documentele care mi le-ati spus
- O declarație pe propria răspundere a salariatului;
- Copia actului de identitate al persoanei coasigurate;
- Copia actului care atestă relația de rudenie între salariat și coasigurat;
- Alte documente eliberate de organele fiscale teritoriale din care să rezulte că persoana coasigurată nu realizează venituri impozabile (acestea se obțin de la Administrația Financiară de care aparține coasiguratul);
- O declarație pe propria răspundere a coasiguratului din care să rezulte că acesta nu obține venituri proprii.
de ce mai trebuie sa mergem si la CNAS? nu ma baga automat ca si coasigurat?
Nu va introduce nimeni automat in baza de date a CNAS ca si coasigurata.

Numai dupa ce prezentati documentele solicitate de aceasta institutie veti figura in baza de date ca si coasigurata.