Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dimensiunea locului de parcare nu este conforma cu cea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dimensiunea locului de parcare nu este conforma cu cea din acte

Salutare,

În urma cu aproape 2 ani am achiziționat un apartament și un loc parcare.

În actul cadastral, locul de parcare figurează ca având 12 mp, în realitate el are de abia 9mp.

Sub ce infracțiune se situează acest lucru și as putea sa dau în judecata dezvoltatorul? Dacă răspunsul este da, îmi puteți recomanda și un avocat?

Am încercat de mai bine de 18 luni sa găsesc o rezolvare cu dezvoltatorul, însă în zadar.

Mulțumesc!
Andrei0001Andrei, utilizator
Buna ziua!
Nu cred ca poate fi vorba de infractiune, poate inselatorie...
Dar puteti cere daune intr-un proces civil.
Mergeti la un avocat cu toate actele- contract vanzare-cumparare....
Nu este vorba despre infractiune ci despre culpa comuna
Dezvolatatorul conform document vanzare cumparare proprietate imobiliara avea obligatia sa asigure suprafetele din actul de achizitie,iar dv aveati obligatia sa verificati daca corespund datele din scripte cu situatia reala
Initial notificati oficial dezvolatatorul sa asigure proprietatea tranzactionata la valorile contractula asumate sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Nu este vorba depre nici o infracțiune,probabil situația se poate remedia amiabil sau printr un proces civil.