Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Cum se mai vând datele cu caracter personal
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Cum se mai vând datele cu caracter personal

Context: O verisoară i-a luat fiului ei un apartament, ca să nu mai platească chirie. Baiatul este atit de aerian, că maica-sa mă pune pe mine să îl urmăresc daca plateste facturile la utilitati. (nu este greu....doar sunt conturi online si doar trebuie sa ma uit cand platesc eu pe ale mele). In mod normal, energia electrica nu vine mai mult de 50 lei pe lună(cea mai mare 59 lei, cea mai mica 29 ....in ultimele 12 luni).

In luna Aprilie, hămesiții de la ENEL, că despre ei este vorba, au trimis o factura de 430 lei! ( sa nu credeti că doar lui.....ci la peste jumatate din bloc! Doar sunt hămesiți profesioniști :) !!!) Bineinteles, toti au facut reclamatii, raspunsul a fost : nu platiti, dați indexul in perioada stabilita si se va regla. Pe luna mai....la fel....nu au apucat sa actualizeze datele...( doar au servere in Italia, si sunt vechi, scumpe si lente...si "loro non conosce rumeno")

Dăm indexul, vine factura pe iunie -330...si de aici ...incepe povestea:

Am atasat mai jos mailurile integral. Le puteti citi, daca aveti timp.

Primul este unul normal de la ENEL.
Al 2-lea este primit de la Intrum Romania, in calitate de "mandatar ENEL" la inceput, dupa care devine "reprezentant ENEL". (in calitate de mandatar informeaza, iar in cea de REPREZENTANT....PRELUCREAZA DATELE!!!!
De aici incepe povestea. Intrum informeaza că :
-va prelucra datele dumneavoastra cu caracter personal (respectiv, dar fara a se limita la: nume, CNP, adresa, telefon, e-mail, cod abonat, sumele datorate pe categorii, contract de credit/prestari servicii, facturi, plati efectuate, documente de identitate, loc de munca/calitate de pensionar, venituri, corespondenta cu dumneavoastra, notatiile agentilor in sistem, apelurile telefonice) conform Regulamentului General Privind Protectia Datelor nr. 679/2016.
Datele cu caracter personal prelucrate sunt fie date furnizate la data incheierii ori pe parcursul derularii contractului incheiat cu ENEL ENERGIE MUNTENIA SA, date obtinute din bazele de date publice, date obtinute in baza dispozitiilor legale si/sau contractuale de la institutii publice sau date pe care noi le obtinem in urma interactiunii cu dumneavoastra.

-Datele vor fi prelucrate pana la recuperarea integrala a creantei, precum si o perioada de 5 ani dupa recuperarea integrala, in baza obligatiilor prevazute de lege in sarcina noastra.
INTRUM ROMANIA SA poate transmite datele dumneavoastra catre, dar fara a se limita la: prestatori de servicii postale, furnizori de solutii IT, prestatori de servicii de printare si anvelopare, avocati, executori judecatoresti, instante de judecata, detectivi privati, societati afiliate etc, avand sediile fie pe teritoriul Romaniei, fie in alte state de pe teritoriul Uniunii Europene sau al Spatiului Economic European, fie in state carora Comisia Europeana le recunoaste un nivel echivalent de protectie.

DECI.... chiar daca platești si esti la zi, timp de 5 ani "reprezentantul ENEL" poate transmite datele tale catre orice prelucrator din UE....Eu chiar ma indoiesc ca ENEL ar putea menține dateel personale inca 5 ani, la cat de saraci sunt ca nici bani servere in Romania nu au. Cred ca majoritatea v-ati dat seama de ce le merg aplicatiile greu...

Va dati seama ca omul a platit banii, mai ales ca era consumul corect...dar m-a intrigat faptul că ENEL a gasit o portiță să "cedeze" datele unor debitori către un terț, astfel că acest terț, un oarecare SRL poate vinde aceste date către Provident și alți IFN-iști ..(ori proprietarilor de baze de date cu istoricul fiecăruia...date care nu le poți găsi legal, la Biroul de Credit), fără a risca ceva.... In caz de pericol......insolvența, iar de proces penal nu se poate pune problema...doar a "cedat" ( nu poți roba că le-a vândut) datele altuia care este inregistrat GDPR.

Credeti ca ENEL a incalcat GDPR???? Legal ...a evitat-o....moral însă.....Rau de tot!!!

pe 3 iunie la ora 3 noaptea primesc un mesaj pe mail:
-----------------inceput mail1-------------
Stimate client,

Îți reamintim că la data de 03.06.2019, pentru locul de consum xxxxxxxx, ai facturi neachitate restante, în valoare totală de xxx lei. Pentru mai multe detalii accesează secțiunile Listă facturi și Listă plăți din contul tău MyEnel.

Dacă la data primirii acestei notificări ai achitat sumele restante, te rugăm să nu iei în considerare acest mesaj.

Mulțumim că utilizezi serviciile online,
Echipa ENEL
----------------------------------------final mail1----------------

----------------------------------------------inceput mail2--------

De la: Intrum Romania (no-reply.ro@intrum.com)
Către:
Dată: luni, 3 iunie 2019, 17:49 EEST

Intrum Romania SA, in calitate de mandatar al ENEL ENERGIE MUNTENIA SA, va informeaza ca aveti un sold restant in valoare de xxx RON. Restanta reprezinta contravaloarea sumelor neachitate pentru codul de plata Nr. xxxxx.

Pentru a evita consecintele generate de neplata facturilor, va solicitam sa achitati suma datorata in termen de 48 ore.

ATENTIE! Pentru fiecare zi calendaristica de intarziere, se aplica dobanzi penalizatoare pana la data achitarii integrale a sumelor datorate.

Plata se va efectua catre ENEL ENERGIE MUNTENIA SA, pentru fiecare cod de plata, astfel:
<neimportant>

Soldul actualizat poate fi consultat prin SMS, la 0722.180.888, insotit de codul Plata (Exemplu : SOLD 223457891).

*Aceasta este o adresa de e-mail de tip no-reply. Pentru informatii suplimentare, ne puteti contacta de luni pana vineri intre orele 08:00-21:00, la numarul de telefon 021.796.88.32 (tarif normal) sau e-mail catre adresa arhiva.ro@intrum.com. Trimiteti un sms cu textul “INTRUM” la numarul 1892 (sms cu tarif normal) si va sunam noi.

Data

Departament Colectare Debite
Intrum Romania SA

In vederea colectarii debitelor restante, INTRUM ROMANIA SA, cu sediul in Bucuresti, str. Dinu Vintila, nr. 11, et. 1 si 2, Sector 2, reprezentant al ENEL ENERGIE MUNTENIA SA, va prelucra datele dumneavoastra cu caracter personal (respectiv, dar fara a se limita la: nume, CNP, adresa, telefon, e-mail, cod abonat, sumele datorate pe categorii, contract de credit/prestari servicii, facturi, plati efectuate, documente de identitate, loc de munca/calitate de pensionar, venituri, corespondenta cu dumneavoastra, notatiile agentilor in sistem, apelurile telefonice) conform Regulamentului General Privind Protectia Datelor nr. 679/2016.
Datele cu caracter personal prelucrate sunt fie date furnizate la data incheierii ori pe parcursul derularii contractului incheiat cu ENEL ENERGIE MUNTENIA SA, date obtinute din bazele de date publice, date obtinute in baza dispozitiilor legale si/sau contractuale de la institutii publice sau date pe care noi le obtinem in urma interactiunii cu dumneavoastra.
Scopul prelucrarii de date este colectarea creantelor restante, iar temeiul juridic este constituit de interesul legitim al creditorului si al reprezentantului sau de a obtine executarea obligatiilor pe care vi le-ati asumat contractual. Datele vor fi prelucrate pana la recuperarea integrala a creantei, precum si o perioada de 5 ani dupa recuperarea integrala, in baza obligatiilor prevazute de lege in sarcina noastra.
INTRUM ROMANIA SA poate transmite datele dumneavoastra catre, dar fara a se limita la: prestatori de servicii postale, furnizori de solutii IT, prestatori de servicii de printare si anvelopare, avocati, executori judecatoresti, instante de judecata, detectivi privati, societati afiliate etc, avand sediile fie pe teritoriul Romaniei, fie in alte state de pe teritoriul Uniunii Europene sau al Spatiului Economic European, fie in state carora Comisia Europeana le recunoaste un nivel echivalent de protectie.
Cu referire la prelucrarea descrisa anterior, aveti dreptul de a solicita INTRUM ROMANIA SA accesul la date, rectificarea sau stergerea datelor. Totodata, aveti dreptul de a va opune prelucrarii, de a fi uitat, de a solicita restrictionarea prelucrarii si dreptul la portabilitatea datelor. Va puteti exercita aceste drepturi in scris, fie la adresa postala a INTRUM ROMANIA SA, fie completand formularul care se poate accesa la urmatoarea adresa: [ link extern ] ).
Mai multe detalii despre modalitatea in care prelucram datele cu caracter personal, precum si drepturile dumneavoastra cu privire la aceste date puteti gasi accesand [ link extern ] .
-------------------------------------------------------------------------------final mail2
Poate cineva ne va putea spune daca actiunile de tip class action sunt recunoscute in legislatia in Ro.
Astfel de excrocherii de masa merita un proces monstru de tip american cu 5 milioane de reclamanti, chiar daca justitia nu recunosate decat o paguba de 100 Ron/ reclamant Enel ar ajunge pe butuci.