avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Evacuare concubina
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Evacuare concubina

In apartamentul meu bun propriu sta sotul meu impreuna cu concubina am facut o plangere la politie pentru evacuarea acesteia si am primit raspuns sa ma adresez instantei sau executorului judecatoresc .mentionez ca concubina nu are domiciliul la adresa mea si ca urmare sta fara forme legale ce sa fac?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:04, 17 Iunie 2019
Evacuare se face in baza unei sentinte judecatoresti.
Buna ziua,
Adresati-va instantei in temeiul art. 1034 si celelalte C.Pr.Civ.
Se judeca cu prioritate si dupa aceia devin executabile.
Dupa aceia, cu ajutorul unui executor ssi al politiei, ii scoateti din casa.
Din pacate, doar prin instanta se poate dar se judecă cu celeritate!
Prima data, adresa-ti-i o somatie prin avocat!
Daca este bun propriu o puteti evacua prin justitie.
Dar cum a ajuns amanta sa locuiasca acolo?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am divorțat dar fostul soț nu vrea să plece din casa în care am locuit împreună (proprietatea părinților mei). ce altă soluție am în afară de evacuarea prin sentință judecătorească? melinda67 melinda67 Sunt divorțată de o lună, jumătate din locuință este a tatălui meu, restul pe numele meu si al fratelui (mostenire după mama). 25 de ani am locuit cu ... (vezi toată discuția)
Evacuare Consilier juridic Dana Maxim Consilier juridic Dana Maxim Cum poate un executor judecatoresc sa execute un singur debitor ce are obligatia impreuna cu alte 16 persoane, de a evacua boxele ce se afla in subsolul ... (vezi toată discuția)
Sentinta somatie de plata Cent Cent In cazul in care in urma unui proces cu somatie de plata am castigat, pot investi sentinta si sa execut debitorul chiar daca sentinta nu a fost comunicata prin ... (vezi toată discuția)