Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am divorțat dar fostul soț nu vrea să plece din ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am divorțat dar fostul soț nu vrea să plece din casa în care am locuit împreună (proprietatea părinților mei). Ce altă soluție am în afară de evacuarea prin sentință judecătorească?

Sunt divorțată de o lună, jumătate din locuință este a tatălui meu, restul pe numele meu si al fratelui (mostenire după mama). 25 de ani am locuit cu sotul in casa asta. El nu vrea să audă de plecare, cum nu avrut să audă nici de divorț. Dacă dau în judecată pt evacuare silită, iar trebuie bani. Am altă solutie de a da afară din casă?
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
In afara de instanta nu prea aveti cum.
Folositi procedura de urgenta prevazuta de art. 1034 si celelalte C.Pr.Civ.
Din pacate, nu aveti alta varianta, doar sa-i solicitati evacuarea prin instanta, eventual si evacuarea provizorie pe cale de ordonanta presedintiala, din ratiuni de celeritate.
Celeritate sau nu, pana in martie nu-l puteti scoate din casa.
Nu-l puteti scoate din casa in lunile de iarna, deci pana la 1 martie insa pe calea unui litigiu de drept comun il scoateti la vara, din acest motiv am mentionat varianta ordonantei.
Daca e violent si ameninta mergeti la avocat si obtineti evacuare pe acest motiv.