Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare vanzare teren
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare vanzare teren

Fostul administrator a vandut un teren firmei noastre care se va plati in transe.
Prima transa o platesc din casa 10000 lei si intrebarea mea este urmatoarea: spuneti-mi daca este corect 401=5311 100000 lei iar banii din casa ii dau pe Disp de plata
george-neagu, moderator
Restul de 100.000 lei nu puteti in numerar, Legea 70/2015:

(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.
Ioan Petru Butariu, Contabil