avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare vanzare teren
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare vanzare teren

Fostul administrator a vandut un teren firmei noastre care se va plati in transe.
Prima transa o platesc din casa 10000 lei si intrebarea mea este urmatoarea: spuneti-mi daca este corect 401=5311 100000 lei iar banii din casa ii dau pe Disp de plata
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iunie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 15:18, 21 Iunie 2019
Restul de 100.000 lei nu puteti in numerar, Legea 70/2015:

(4) Operaţiunile de plăţi în numerar efectuate de persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1), către persoane fizice, reprezentând contravaloarea unor achiziţii de bunuri sau a unor prestări de servicii, dividende, cesiuni de creanţe sau alte drepturi şi restituiri de împrumuturi sau alte finanţări se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 10.000 lei către o persoană. Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către o persoană, pentru tranzacţiile mai mari de 10.000 lei.
Ultima modificare: Vineri, 21 Iunie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon plati in numerar fifi58 fifi58 Operatiunile de plati in numerar catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, ... (vezi toată discuția)
Dividende mai mari de 10.000 lei, modalitate legală de plată PopCristi PopCristi Buna ziua, am de distribuit dividende mai mari de 10000 lei catre administrator, Pot sa plateasc 10000 lei prin casa iar diferenta prin banca? Nu s-ar ... (vezi toată discuția)
Plafon retragere dividende din registru de casa avisdevara avisdevara pot retrage de mai multe ori din casa suma de 10000 lei reprezentand dividende pt 2015 ? (vezi toată discuția)