avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC #2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC #2

Buna ziua,

Am incheiat primul CCC pe 10.09.2018, m-am intors la serviciul pentru 2 luni fiind din nou gravida si am intrat in al 2-lea CCC pe 19.04.2019.

Am primit deja 2 luni indemnizatia si este mai mica. Decat prima, este 85% din prima.

Se mai aplica legea 89/2019 si in cazul meu? Adica indemnizatia actuala sa fie egala cu prima indemnizatie?

Nu am primit nici pana acum decizia.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:10, 1 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi se aplica Legea 89/2019 ...
. Mulțumesc pentru răspuns.

Am citit faptul ca se aplica celor carora nu li s-a emis inca decizia, eu inca nu am primit-o, dar nu stiu sigur daca s-a emis sau nu.

Cand ar urma sa intre in vigoare legea?
Adica luna viitoare ar trebui sa primesc indemnizatia de la primul copil? Cui trebuie sa ma adresez daca nu o primesc?

Multumesc anticipat!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr. 89/2019 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010

Articolul II
Prevederile art. 9^1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta lege, se aplica si solicitarilor depuse anterior datei de intrare in vigoare a prezentei legi si pentru care decizia de admitere, de catre agentiile pentru plati si inspectie sociala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, nu a fost emisa pana la aceasta data .

Legea a intrat in vigoare de la 06 mai 2019.
Mulțumesc pentru lamurire


Buna seara,

Referitor la legea nr. 89/2019 despre care initiasem eu discutia, acum am primit decizia emisa cu 15 Mai si nu mi se aplica legea 89/2019,adica am primit o indemnizatie mult mai mica decat la primul copil.

Cui ar trebui sa ma adresez? Decizia s-a emis dupa ce s-a dat legea si totusi nu beneficieZ.

Multumesc anticipat,
Cristina B

Alte discuții în legătură

Indemnizatie concediu ingrijire copil alexaionela alexaionela Cine beneficiaza de modificarea ordonantei 111/2010 din legea 89/2019 si de cand se aplica? Eu am incetat un Cic in iunie 2018 si am nascut alt copil in ... (vezi toată discuția)
Indemnizație creștere copil Madalinazdravcu Madalinazdravcu Eu sunt in CIC,cu al doilea copil, a doua indemnizație, pe care o primesc deja este mai mică decât prima. Trebuie sa depun alte acte la DGASPC? Sau voi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie al doilea copil Deni37 Deni37 Am finalizat CCC pt primul copil in 06.2018 cand am reluat serviciul. Am intrat in CCC pt al doilea copil in 08.04.2019. Cererea pt indemnizatie a fost depusa ... (vezi toată discuția)