Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC #2
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC #2

Buna ziua,

Am incheiat primul CCC pe 10.09.2018, m-am intors la serviciul pentru 2 luni fiind din nou gravida si am intrat in al 2-lea CCC pe 19.04.2019.

Am primit deja 2 luni indemnizatia si este mai mica. Decat prima, este 85% din prima.

Se mai aplica legea 89/2019 si in cazul meu? Adica indemnizatia actuala sa fie egala cu prima indemnizatie?

Nu am primit nici pana acum decizia.
Vi se aplica Legea 89/2019 ...
. Mulțumesc pentru răspuns.

Am citit faptul ca se aplica celor carora nu li s-a emis inca decizia, eu inca nu am primit-o, dar nu stiu sigur daca s-a emis sau nu.

Cand ar urma sa intre in vigoare legea?
Adica luna viitoare ar trebui sa primesc indemnizatia de la primul copil? Cui trebuie sa ma adresez daca nu o primesc?

Multumesc anticipat!
Legea nr. 89/2019 pentru modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010

Articolul II
Prevederile art. 9^1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea nr. 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cu cele aduse prin prezenta lege, se aplica si solicitarilor depuse anterior datei de intrare in vigoare a prezentei legi si pentru care decizia de admitere, de catre agentiile pentru plati si inspectie sociala judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, nu a fost emisa pana la aceasta data .

Legea a intrat in vigoare de la 06 mai 2019.
Mulțumesc pentru lamurire

Buna seara,

Referitor la legea nr. 89/2019 despre care initiasem eu discutia, acum am primit decizia emisa cu 15 Mai si nu mi se aplica legea 89/2019,adica am primit o indemnizatie mult mai mica decat la primul copil.

Cui ar trebui sa ma adresez? Decizia s-a emis dupa ce s-a dat legea si totusi nu beneficieZ.

Multumesc anticipat,
Cristina B