avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie concediu ingrijire copil

Cine beneficiaza de modificarea ordonantei 111/2010 din legea 89/2019 si de cand se aplica? Eu am incetat un Cic in iunie 2018 si am nascut alt copil in ianuarie...am intrat din 1.03.2019 pe indemnizatie ingrijire copil si e mai mica decat aveam cu celalalt. Pot beneficia de schimbarea legii daca am primit deja 2 luni ? Ce trebuie sa fac in caz ca ma incadrez la acest drept?
Cel mai recent răspuns: alexaionela , utilizator 21:29, 14 Mai 2019
Legea 89/2019
art.II
Prevederile art. 9^1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Asadar, daca a fost emisa Decizia de acordare a indemnizatiei, atunci nu beneficiati de prevederile legii.
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legea 89/2019
art.II
Prevederile art. 9^1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Asadar, daca a fost emisa Decizia de acordare a indemnizatiei, atunci nu beneficiati de prevederile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil Madalinazdravcu Madalinazdravcu Eu sunt in CIC,cu al doilea copil, a doua indemnizație, pe care o primesc deja este mai mică decât prima. Trebuie sa depun alte acte la DGASPC? Sau voi ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc #2 Nadasurf Nadasurf Buna ziua, Am incheiat primul CCC pe 10.09.2018, m-am intors la serviciul pentru 2 luni fiind din nou gravida si am intrat in al 2-lea CCC pe ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului calculata de doua ori Ciprian295 Ciprian295 Ni s-a aprobat dosarul pentru indemnizatie pe 28 aprilie, dar pe 2 mai, la doar cateva zile, au intrat in vigoare niste modificari ale legii, care maresc cu ... (vezi toată discuția)