Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie concediu ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie concediu ingrijire copil

Cine beneficiaza de modificarea ordonantei 111/2010 din legea 89/2019 si de cand se aplica? Eu am incetat un Cic in iunie 2018 si am nascut alt copil in ianuarie...am intrat din 1.03.2019 pe indemnizatie ingrijire copil si e mai mica decat aveam cu celalalt. Pot beneficia de schimbarea legii daca am primit deja 2 luni ? Ce trebuie sa fac in caz ca ma incadrez la acest drept?
Legea 89/2019
art.II
Prevederile art. 9^1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Asadar, daca a fost emisa Decizia de acordare a indemnizatiei, atunci nu beneficiati de prevederile legii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legea 89/2019
art.II
Prevederile art. 9^1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobată cu modificări prin Legea nr. 132/2011, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, se aplică și solicitărilor depuse anterior datei de intrare în vigoare a prezentei legi și pentru care decizia de admitere, de către agențiile pentru plăți și inspecție socială județene, respectiv a municipiului București, nu a fost emisă până la această dată.

Asadar, daca a fost emisa Decizia de acordare a indemnizatiei, atunci nu beneficiati de prevederile legii.