Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem treaba și să le punem pe grupul de serviciu de pe WhatsApp. E legal?

Bună ziua! La mine la servici șefa ne obligă să facem poze în timp ce ne facem treaba și să punem pozele pe watsup, pe grupul de servici. E legal? Avem bineînțeles și camere, vreo 12...mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Legislatia nu prevede o astfel de obligativitate in sarcina unui salariat.
In ROI al firmei, in fisa de post si in instructiunile proprii intocmite de angajator, in conditiile in care exista dotarea necesara, asigurata de catre angajator pot exista prevederi in acest sens.
Exista prevederi in fluxul de fabricatie si/ sau in regulamentul de functionare al unei instalatii/ echipament tehnic/ analize tehnologice urmarite pe flux, etc. in care se fac mentiuni legate de pozarea anumitor aspecte.
Poate fi pusa in discutie afisarea pozelor pe WhatsApp (deci publice) nu pe un ecran tehnologic in conditiile in care tehnologia este protejata ca secret de serviciu, etc.
Este necesara cel putin o negociere intre angajator si reprezentantii salariatilor/ sindicat, dupa caz (legat de elementele prezentate anterior), prin CCM legat de afisarea pozelor.
Suntem societate la care obiectul activității este comerțul cu amănuntul, nu are legătură cu nici un proces de fabricație. Pozele se cer pentru ca șefa să vadă dacă pe tură de noapte ne facem treaba, curățenie, alimentat etc. Se justifică pozele, în acest caz? Mulțumesc

POPA GHEORGHE a scris:

In ROI al firmei, in fisa de post si in instructiunile proprii intocmite de angajator, in conditiile in care exista dotarea necesara, asigurata de catre angajator pot exista prevederi in acest sens.
Exista prevederi in fluxul de fabricatie si/ sau in regulamentul de functionare al unei instalatii/ echipament tehnic/ analize tehnologice urmarite pe flux, etc. in care se fac mentiuni legate de pozarea anumitor aspecte.
Poate fi pusa in discutie afisarea pozelor pe WhatsApp (deci publice) nu pe un ecran tehnologic in conditiile in care tehnologia este protejata ca secret de serviciu, etc.
Este necesara cel putin o negociere intre angajator si reprezentantii salariatilor/ sindicat, dupa caz (legat de elementele prezentate anterior), prin CCM legat de afisarea pozelor.

In opinia mea, nu se justifica asa ceva ...daca doreste sa stie cat a lucrat fiecare salariatul , angajatorul are varianta intocmirii unui raport de activitate de catre fiecare angajat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Telefoanele sunt personale sau primite de la serviciu?
Daca sunt personale, nu aveți absolut nicio obligatie sa faceți poze și cu atât mai puțin sa fiți obligate sa faceți parte dintr-un grup pe whasapp.
Puteti face o sesizare la ANSPDCP [ link extern ] /
pentru încălcarea prevederilor GDPR privind datele personale.