Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Fotografiere personal pentru incalcarea legislatiei de ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Fotografiere personal pentru incalcarea legislatiei de SSM

Intrebarea mea se refera la urmatoarea problema:
Pot fotografia personalul pe platforma de lucru a unei firme in momentul cand incalca Legislatia de Securitate si Sanatate in Munca sau orice proceduri interne sau cu ocazia unor instruiri(poze de grup)?
Multumesc
Legea ssm nr.319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
g) să ia măsuri pentru asigurarea de materiale necesare informării şi instruirii lucrătorilor, cum ar fi afişe, pliante, filme şi diafilme cu privire la securitatea şi sănătatea în muncă.
Puteti realiza filme si diafilme, casete video/ audio, etc. in scopul realizarii instruirii in domeniul ssm.
De preferat este sa faceti regie pentru aceste documente de instruire, nu sa stati la panda, in teren pentru a le realiza. De ce le mai multe ori este bine sa interveniti imediat pentru a preveni un eventual eveniment nedorit, neavand timpul necesar pentru a filma/ poza. Exista si riscul ca evenimentul nedorit sa se produca in timp ce dvs. faceti poze/ filme, in loc sa opriti desfasurarea activitatii, inca din fasa.
In timpul controalelor tematice/ aprobate de catre angajator prin programul anual de control ssm puteti realiza si fotografii cu aspecte detectate in cadrul controlului, pe care ulterior sa le prezentati in cadrul unor instruiri ale lucratorilor la acele locuri de munca unde s-a inregistrat nerespectarea legii.