Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare absolvent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare absolvent

Bună seara!
O Societate Comercială care angajează un absolvent de liceu pe o perioadă nedeterminată poate beneficia de suma de 2250 de lei lunar cf.art.80?Absolventul trebuie să figureze ca șomer și ulterior să i se facă angajarea?Dacă rămâne angajat cu normă întreagă și va fi student există vreun impediment?Vă mulțumesc!
1. Angajatorii care încadrează în muncă, pe durată nedeterminată, absolvenți ai unor instituții de învățământ primesc lunar, pe o perioadă de 12 luni, pentru fiecare absolvent încadrat, o sumă în cuantum de 2.250 lei.

Prevederile art. 80 din lege se aplică în situația în care angajatorii încadrează în muncă, pe durată nedeterminată, absolvenți ai unor instituții de învățământ care la data absolvirii studiilor nu aveau raporturi de muncă sau de serviciu.

In speta, absolventul nu trebuie să figureze ca șomer .

2. Poate cumula calitatea de student cu cea de salariat.