Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar pensie

buna ziua
am 61 ani si 8 luni si 3 ani si 8 luni gr.II,cu adeverinta(32 ani cotizatie)!
cand pot depune dosarul de pensie?
multumesc frumos
65 ani
cu alte cuvinte grupa II de munca nu conteaza?
Actuala lege nu acorda reducere de varsta pentru 3 ani grupa II.
puteti sa-mi dati ce lege,mai exact(nr. anul,art,etc)!
ms
Legea nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice
art.55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
....
[ link extern ]

In tabel ,puteti observa ca reducerea vârstei standard de pensionare incepe de la un Stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite (ani împliniți) de 6 ani....