Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... zile concediu medical cod indemnizatie 06
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

zile concediu medical cod indemnizatie 06

Buna ziua,

Pentru codul de indemnizatie 06, cate zile de concediu medical. se acorda dpdv legal? Avem o salariata care are a venit cu un certificat medical emis de catre spital ( ortopedie) si i-au acordat 10 zile.

Va multumesc
Cu multumirile noaste doamnei: ana-cer / Moderator pentru raspunsul dat in 15 Aprilie 2015, citat partial mai jos:

Plata indemnizatiilor pentru CM se face conform art.12 din OUG nr.158/2005,
[....]
Nu scrie nicaieri in legislatia specifica concediilor medicale ca urgentele se suporta integral din FNUASS.
Singurele mentiuni pentru urgente sunt:
- nu este necesar stagiul minim de cotizare,
- plata este de 100% din baza de calcul;
- limitarea la 5 zile calendaristice daca nu e caz sever de internare.

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mihaela Matzku, Contabil