Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare garsoniera, cumparatorul ia credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare garsoniera, cumparatorul ia credit

Buna ziua,
Am o garsoniera pe care doresc sa o vand. Am gasit cumparatorii si am aflat ulterior ca 15% din suma este din fonduri proprii iar ptr 85% vor lua un credit.
Aseara am aflat ca plata din credit se va efectua în termen de cel mult 5 (cinci) zile lucrătoare de la data prezentării la banca a exemplarelor originale a următoarelor documente: încheierile de intabulare a dreptului de proprietate în favoarea cumpărătorilor și a dreptului de ipotecă în favoarea bancii X împreună cu interdicțiile aferente precum și extrasele de informare ce atestă aceste inscrieri.
Mi se pare ciudat ca eu (vanzator) sa accept intabularea pe numele cumparatorului si punerea ipotecii in favoarea bancii in conditiile in care primesc numai 15% din suma.
Inteleg ca e o practica curenta in acest moment in piata, dar mi se pare usor abuziva.
Cum poate fi intabulat un bun ptr care nu s-a achitat pretul?
Ce garantie am ca imi primesc banii?
Multumesc anticipat.
Contractul se va încheia cu pact comisoriu. Adică acea clauză expresă introdusă într-un contract prin care părţile stipulează rezoluţiunea de plin drept a contractului în cazul în care una dintre ele nu-şi execută culpabil obligaţia asumată.
In temeiul acestuia, la data cand veti primi suma integrală, va trebui să dati o declarație notariala ca ati primit întregul pret.
Mecanismul este foarte simplu: banca nu virează banii pana cand nu se încheie ipoteca (Adică garanția imobiliară a restituirii creditului).
Imobilul nu poate fi ipotecat decât dacă împrumutatul este proprietarul bunului și are dreptul de proprietate intabulat la Cartea Funciară. Intabularea durează cam 2-3 zile.
Împrumutatul devine proprietar in baza contractului de vânzare cumpărare.
Dvs va primiți banii direct de la banca creditoare.
Deci da, asta e practica.
raluk0207, utilizator
Multumesc frumos pentru raspuns.

raluk0207 a scris:

Mecanismul este foarte simplu: banca nu virează banii pana cand nu se încheie ipoteca (Adică garanția imobiliară a restituirii creditului).
Imobilul nu poate fi ipotecat decât dacă împrumutatul este proprietarul bunului și are dreptul de proprietate intabulat la Cartea Funciară. Intabularea durează cam 2-3 zile.
Împrumutatul devine proprietar in baza contractului de vânzare cumpărare.
Dvs va primiți banii direct de la banca creditoare.
Deci da, asta e practica.

In atentia vanzatorilor: mare grija la formularile care apar in antecontractul de v-c referitoare la plata sumei integrale. Solicitati sa vedeti contractul cu 1-2 zile inainte de semnare pentru a fi siguri ca intelegeti toate clauzele, drepturile la care renuntati si riscurile la care va expuneti in perioada dintre semnarea contractului de v-c si pana la primirea efectiva a banilor astfel incat sa fiti siguri ca stiti ce semnati si ca sunteti ok cu toate aceste clauze.

Cm1234 a scris:

Multumesc frumos pentru raspuns.

raluk0207 a scris:

Mecanismul este foarte simplu: banca nu virează banii pana cand nu se încheie ipoteca (Adică garanția imobiliară a restituirii creditului).
Imobilul nu poate fi ipotecat decât dacă împrumutatul este proprietarul bunului și are dreptul de proprietate intabulat la Cartea Funciară. Intabularea durează cam 2-3 zile.
Împrumutatul devine proprietar in baza contractului de vânzare cumpărare.
Dvs va primiți banii direct de la banca creditoare.
Deci da, asta e practica.

Cm1234, utilizator
Depinde de banca. Unele banci sunt ok cu pactul comisoriu. Altele nu.
Mai mult decat atat, impun notarului formularul lor de contract si ipoteca, sub sanctiunea de a nu acorda credit clientului, daca nu este respectat mot a mot.