Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prime de sfarsit de an
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prime de sfarsit de an

Sunt angajata cu jumatate de norma ca asistent medical pe perioada determinata(inlocuiesc o colega aflata in concediu medical din februarie 2009) si as vrea sa stiu daca am dreptul la prime integral.Precizez ca nu mai am alt loc de munca.
Normal ar fi sa primiti proportional cu timpul efectiv lucrat, adica la 1/2 norma, nu la fel cu o persoana care lucreaza cu norma intreaga....

:offtopic::dance4:

.....e bine ca se mai iau prime in tara asta.....de anul trecut nu am mai pupat asa ceva....:))
Doina Elena, Consultant resurse umane
Depinde cum este prevazut in ROI ca se acorda prima: proportional cu timpul lucrat (minim 6 luni in cadrul companiei) sau proportional cu norma de munca (jumatate de zi = jumatate de suma). Pentru ca primele de sarbatori nu sunt niste sume garantate de lege, angajatorul are libertatea de a le acorda asa cum considera. Important este cum sunt prevazute si in contractul individual de munca.