Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Veniturile din dobanzi pe perioada concediului de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Veniturile din dobanzi pe perioada concediului de crestere a copilului

Pe perioada concediului de crestere a copilului pot sa realizez venituri din dobanzi?
george-neagu, moderator
Ce fel de dobânzi`? De unde rezultă dobânzile`?
Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza,

Intrebati la AJPIS/ANPIS, care sunt categoriile de venituri care se pot realiza pe durata CCC.
Dobanzile sunt generate de un depozit bancar, nu rezulta din desfasurarea efectiva a unei activitati, nu au stagiu de cotizare aceste venituri din dobanzi, deci nu ar trebui sa afecteze in vreun fel dreptul la indemnizatia CCC.
Depozitele bancare de la bănci, nu vă afectează în nici un fel,chiar dacă sunt purtătoare de dobânzi.