Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Noul cenzor vrea să verifice perioada 2010-ianuarie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Noul cenzor vrea să verifice perioada 2010-ianuarie 2019 din cauza unor presupuse nereguli, solicitând 150 de lei/lună verificată. Este legal? Poate fi asociația obligată să-l plătească?

Asociație de Proprietari înființată în 2010 și-a schimbat administratorul în septembrie 2018 și a incheun contract de cenzorat în februarie 2019. Cenzorul, în urma verificărilor efectuate în perioada feb-iun 2019, a luat decizia de a controla și perioada 2010- ian 2019, susținând ca Legea ii permite și invocând neregulile constatate în administrarea Asociatiei. Totuși, pentru controlul efectuat solicita sa fie remunerat, deși proprietarii ce au înființat Asociația nu au cerut extinderea controlului pe perioada 2010 - ian 2019 (este vorba de 150 lei/luna verificata). Este posibil ca cenzorul sa își extindă controlul retroactiv având în vedere ca mandatul lui intra în vigoare în februarie 2019? Dacă da, membrii asociației (care nu se considera prejudiciat în nici un fel de către vechea administrație) pot fi obligați la plata cheltuielilor rezultate în urma controlului extins? Mulțumesc
Manuela Rășină, administrator
Cereti sa specifice textul din lege ce ii permite asta.
Nu-l specifica...ii interziceti accesul la documentele asociatiei din acea perioada si nu-i platiti un leu pentru munca depusa.
Nu.i convine...rupeti* contractul si angajati alt cenzor.
Chiar daca cenzorul constata in urma verificarii activitatii asociatieid in 2010 pana in prezent eventuale incalcari ale dispozitiilor in domeniu,concret nu poate dispune recuperarea eventualului prejudiciu decat pentru ultimii 3 ani ,pentru restul intervenind prescriptia
Cenzorul fiind din exterior are mandatul sa execute lunar verificarea documentelor asociatiei de proprietari ,prestatie pentru care angajatorul=asociatia de proprietari a convenit acordarea unor drepturi financiare
Pentru activitati suplimentare cenzorul este indreptatit sa solicite sume suplimentare
Da, dar nu poate desfasura activități "suplimentare" fara acordul sau cererea asociatiei, corect?
Cenzorul susține ca este îndreptățit de către lege sa facă acest lucru, însă nu specifica ce lege... Nu exista nici o cerere scrisa din partea asociației sau a membrilor acesteia prin care sa i se solicite acest lucru
Atunci sa fie sănătos...
Il puteti notifica ca face aceasta treaba "moca" daca nu specifica textul legii de care amintește.
Notificarea o poate face presedintele si face si notarea pe lista de plata legat de suma împinsă de cenzor ( cei 150 de lei...) nu trebuie plătită pana nu se specifica textul legii ce permite asta.
Aceasta verificare putea fi facuta de primărie in urma unei plângeri depuse de un proprietar si, cum spuneți că nu este cazul...
Ma repet, ii puteti ura multa sănătate pentru munca depusă.