Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum sunt reprezentate in contabilitate cheltuielile cu ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum sunt reprezentate in contabilitate cheltuielile cu chiria

As dori sa aflu daca cheltuielile cu chiria sunt deductibile sau nu ,daca trebuie sa se precizeze in contractul de inchiriere TVa-ul
Cheltuielile cu chiriile sunt deductibile integral.

TVA nu trebuie trecuta obligatoriu in contract, dar e bine sa specifice daca pretul este cu sau fara TVA pentru a evita eventualele discutii ulterioare.
multumesc
Din sfera operatiunilor taxabile ......chiriile sunt scutite , fara drept de deducere .

De aici intrebarea dvs. ( chirie , deductibilitate , tva )

1. Chiria este deductibila integral daca este "efectuata" in scopul obtinerii de venit .

2. Despre deductibilitatea TVA-ului putem vorbi dupa ce cereti copie dupa notificarea depusa de proprietar la AFP de care apartine .

Succes !
chiria, fiind scutita de tva trebuie specificat in contract daca e cu tva sau nu, si notificarea depusa la administratia finantelor publice ca se factureaza cu tva chiria
sustin ce a precizat mai sus maran corina

""Din sfera operatiunilor taxabile ......chiriile sunt scutite , fara drept de deducere .
De aici intrebarea dvs. ( chirie , deductibilitate , tva )
1. Chiria este deductibila integral daca este "efectuata" in scopul obtinerii de venit .
2. Despre deductibilitatea TVA-ului putem vorbi dupa ce cereti copie dupa notificarea depusa de proprietar la AFP de care apartine .""

Ioana Constantin, Contabil