avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cheltuiala cu chiria
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cheltuiala cu chiria

Buna ziua!

Am un srl care desfasoara activitatea la sediile clientilor.
Are un contract de inchiriere spatiu cu destinatia DEPOZIT.
Poate deduce cheltuiala si TVA aferente chiriei ?
Nu are punct de lucru declarat in spatiul inchiriat pentru depozitare .

Cel mai recent răspuns: Alexandru Georgescu , Contabil 16:01, 6 Noiembrie 2017
Deductibilitatea cheltuielilor cu chiria si respectiv a TVA-ului, nu este conditionata de declararea punctului de lucru ci, de caliatatea de persoana impozabiala si scopul cheltuielii respective, adica sa fie in scopul obtinerii de venituri impozabile si respectiv venituri taxabile TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sunt reprezentate in contabilitate cheltuielile cu chiria ContSters115447 ContSters115447 As dori sa aflu daca cheltuielile cu chiria sunt deductibile sau nu ,daca trebuie sa se precizeze in contractul de inchiriere TVa-ul (vezi toată discuția)
Plata utilitatilor - contract inchiriere de la persoana fizica mircea256 mircea256 Buna ziua am intalnit urmatoarea situatie, un SRL a inchiriat de la o persoana fizica spatiu pentru punctul de lucru. In contract nu s-a specificat ca plata ... (vezi toată discuția)
Deducere chirie sediu social dpacks dpacks Buna ziua, am un PFA fara punct de lucru declarat (programator), si un contract de chirie intre PFA si o persoana fizica pentru inchirierea in favoarea PFA a ... (vezi toată discuția)