Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Cheltuiala cu chiria
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Cheltuiala cu chiria

Buna ziua!

Am un srl care desfasoara activitatea la sediile clientilor.
Are un contract de inchiriere spatiu cu destinatia DEPOZIT.
Poate deduce cheltuiala si TVA aferente chiriei ?
Nu are punct de lucru declarat in spatiul inchiriat pentru depozitare .

Deductibilitatea cheltuielilor cu chiria si respectiv a TVA-ului, nu este conditionata de declararea punctului de lucru ci, de caliatatea de persoana impozabiala si scopul cheltuielii respective, adica sa fie in scopul obtinerii de venituri impozabile si respectiv venituri taxabile TVA.