avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 272 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii taxe avocat stagiar 2019 Barou Bucuresti
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii taxe avocat stagiar 2019 Barou Bucuresti

Buna ziua,
Cu privire la avocat stagiar 2019 cu contract colaborare in cadrul unui cabinet individual Barou Bucuresti:
1. ce contributii este obligat sa plateasca stagiarul? Le plateste direct stagiarul sau le retine "la sursa"Cabinetul Individual si le vireaza?
2.ce taxe trebuie sa plateasca stagiarul? Idem mai sus: le plateste direct stagiarul sau CI ?
3. Dpdv fiscal ce declaratii este obligat sa depuna; Este necesar CIF?
4. Ce registre contabile trebuie sa aiba personal stagiarul? Daca e aplicabil?
5. Facturile pentru clientela le emite stagiarul sau Cabinetul Individual ( ca forma de exercitare a profesiei) iar onorariul ( mai ales pt clientela poprie " se " retrocedeaza " cf ctr colaborare?

Multumesc frumos pentru clarificari,
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Octombrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:53, 22 Octombrie 2019
Nu sunt in tema si de aceea am mutat discutia din zona contabilitate in zona avocatiala: avocatul stagiar este angajat cu CIM la cabinetul de avocat sau se stabileste o colaborare ca partener, caz in care trebuie sa aveti CIF propriu.
Avocat stagiar cu contract de colaborare, nu salariat
Dati-mi mai multe amanunte: contractul este incheiat pe CNP sau aveti CIF emis de ANAF?
Contractul nu a fost incheiat inca. Una dintre intrebarile mele tocmai la acest aspect se referea: daca este necesar/obligatoriu sa obtin CIF avand in vedere ca urmeaza sa inchei contract de colaborare ca avocat stagiar.
Cel mai probabil, acest tip de colaborare nu este sub jurisdictia Codului muncii si va trebui sa va inregistrati fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributii/taxe avocat stagiar 2019 barou bucuresti _IOANA_ _IOANA_ Buna ziua, Cu privire la avocat stagiar 2019 cu contract colaborare in cadrul unui cabinet individual Barou Bucuresti: 1. ce contributii este obligat sa ... (vezi toată discuția)
Avocat stagiar colaborator - chitanță și factură draganemanuel draganemanuel Bună ziua! Ca avocat stagiar, colaborator la o societate civilă de avocați, cu drept la clientelă proprie, cum trebuie să îmi tratez clientela ... (vezi toată discuția)
Client personal avocat stagiar mmu mmu Exista o instructiune emisa de Barou in 2007 prin care se interpreteaza art 205.1 din Statut si care aduce clarificari referitoare la colaborarea avocatului ... (vezi toată discuția)