Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii taxe avocat stagiar 2019 Barou Bucuresti
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii taxe avocat stagiar 2019 Barou Bucuresti

Buna ziua,
Cu privire la avocat stagiar 2019 cu contract colaborare in cadrul unui cabinet individual Barou Bucuresti:
1. ce contributii este obligat sa plateasca stagiarul? Le plateste direct stagiarul sau le retine "la sursa"Cabinetul Individual si le vireaza?
2.ce taxe trebuie sa plateasca stagiarul? Idem mai sus: le plateste direct stagiarul sau CI ?
3. Dpdv fiscal ce declaratii este obligat sa depuna; Este necesar CIF?
4. Ce registre contabile trebuie sa aiba personal stagiarul? Daca e aplicabil?
5. Facturile pentru clientela le emite stagiarul sau Cabinetul Individual ( ca forma de exercitare a profesiei) iar onorariul ( mai ales pt clientela poprie " se " retrocedeaza " cf ctr colaborare?

Multumesc frumos pentru clarificari,
george-neagu, moderator
Nu sunt in tema si de aceea am mutat discutia din zona contabilitate in zona avocatiala: avocatul stagiar este angajat cu CIM la cabinetul de avocat sau se stabileste o colaborare ca partener, caz in care trebuie sa aveti CIF propriu.
Avocat stagiar cu contract de colaborare, nu salariat
Dati-mi mai multe amanunte: contractul este incheiat pe CNP sau aveti CIF emis de ANAF?
Contractul nu a fost incheiat inca. Una dintre intrebarile mele tocmai la acest aspect se referea: daca este necesar/obligatoriu sa obtin CIF avand in vedere ca urmeaza sa inchei contract de colaborare ca avocat stagiar.
Cel mai probabil, acest tip de colaborare nu este sub jurisdictia Codului muncii si va trebui sa va inregistrati fiscal.