Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocat stagiar colaborator - chitanță și factură
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocat stagiar colaborator - chitanță și factură

Bună ziua!

Ca avocat stagiar, colaborator la o societate civilă de avocați, cu drept la clientelă proprie, cum trebuie să îmi tratez clientela raportat la chestiuni ce țin de factură și chitanță?

Clienților personali le tai eu chitanță și factură pe cif-ul meu? Sau le tai chitanță și factură pe societate și apoi îmi retrocedează societatea onorariile?

Contractele de asistență juridică le închei ca “Popescu Ionescu, avocat stagiar colaborator în cadrul SCA XYZ” sau în alt mod?

Mulțumesc!
Clienților personali le tai eu chitanță și factură pe cif-ul meu? Sau le tai chitanță și factură pe societate și apoi îmi retrocedează societatea onorariile?

Se poate si asa si asa, depinde cum te-ai inteles cu societatea adica cum este facut contractul, dar ca sa le tai pe societate si apoi sa iti retrocedeze onorariile mi se pare ca te compici. In plus, ii incarci si cu incasari aiurea, bani care de fapt sunt strict onorariul tau.

Contractele de asistență juridică le închei ca “Popescu Ionescu, avocat stagiar colaborator în cadrul SCA XYZ” sau în alt mod?

Eu zic sa le inchei asa cum ai scris intre ghilimele, adica sub tutela societatii, prin tine ca avocat. poti sa jonglezi cu exprimarea, insa vezi si cum este practica la voi in barou. Succes!