Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere saptamana de lucru 4/5
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere saptamana de lucru 4/5

Buna ziua,

Cum se trateaza reducerea saptamanii de lucru de la 5 la 4 zile in Revisal?
Se suspenda sau nu contractele de munca in Revisal?
Mai ales daca ziua respectiva nu e fixa in fiecare saptamana?
Daca exista salariati care in acea zi sunt in concediu medical sau alte cazuri de suspendare de drept?

Multumesc,
Se suspenda contractele de munca in Revisal, cu toate ca Codul Muncii nu prevede obligativitatea suspendarii.

Primeaza suspendarea de drept si apoi suspendarea in baza art.52 alin.1lit.c C.mun.