Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere program de lucru Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere program de lucru Revisal

Procedura reducere program de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamana, implica raportarea in Revisal a zilei nelucrate ca suspendata in fiecare săptămână? Și dacă zilele difera pentru angajați? Și fac mereu act adițional, respectiv decizie de suspendare și decizie de încetare a suspendarii?
Nu implica raportarea in Revisal a zilei nelucrate ca suspendata in fiecare săptămână.

Se raporteaza perioada , iar in decizie se stabileste ziua nelucratoare.
Sunt amețita și confuza.
1. Dacă modific contractul de munca și modific norma, de la 40 la 32 pe săptămână, asta înseamnă modificare de salariu și operare în Revisal. Modificarea normei și a salariului, 2 operații.
2. De ce e considerata zi suspendata?
3. Am auzit cazuri în care au invocat art 52 alin 3. În acele cazuri, trebuie modificat săptămânal Revisal?

Cornel Vasile a scris:

Nu implica raportarea in Revisal a zilei nelucrate ca suspendata in fiecare săptămână.

Se raporteaza perioada , iar in decizie se stabileste ziua nelucratoare.

Art.52 alin.3 C.mun. este reglementat eronat ...intrucat seamana a modificare unilaterala ac.i.m. si nu cu o supendare.

1. Dacă modificati timpul de munca de la 40 la 32 pe săptămână, asta înseamnă modificare de salariu și operare în Revisal , dar si mentionarea repartizarii acestuia in timpul saptamanii.

2. Zi suspendata = nu se presteaza munca de catre salariat si nici nu se plateste drepturile de natura salariala de catre angajator.

3. Reiterez : Se raporteaza perioada , iar in decizie se stabileste ziua nelucratoare.
Buna ziua,

Din pacate domnii sau doamnele de la Itm Bucuresti spun ca trebuie raportata ca si suspendata fiecare zi din saptamana care este nelucratoare in temeiul art.52 alin 3
ionut.tudorache, utilizator
Se raporteaza perioada , opinie tot de la ITM Bucuresti